لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

فرمانده امنيت اخلاقی جمهوری اسلامی: ۴۸۰۰ نفر به اتهام اراذل و اوباش بودن دستگير شده اند


فرمانده امنيت اخلاقی نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ايران از دستگيری ۲۴۰ نوجوانِ ۱۴ تا ۱۷ ساله به اتهام «اراذل و اوباش» خبر داده است. آقای روزبهانی در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت ۴۸۰۰ نفر تحت اتهامِ «اراذل و اوباش» در طی اجرای طرح امنيت اجتماعی از سوی نيروی انتظامی در سطح کشور دستگير شده اند.» بر اساس اظهارات فرمانده امنيت اخلاقی از ۴۸۰۰ نفری که تاکنون به اتهام «اراذل و اوباش» دستگير شده اند، پنج درصد و يا ۲۴۰ نفر ۱۴ تا ۱۷ سال و ۵۳ درصد و يا ۲۵۴۴ نفر ۱۷ تا ۲۳ سال دارند.

از اين ۴۸۰۰ تن تا کنون ۳۱ نفر به اعدام محکوم شده اند و احکام آنها قطعی نشده است. پيش از اين تلويزيون دولتی ايران در اواخر تيرماه ۱۳۸۶ با پخش تصاويری از اعدام ۱۶ نفر تحت عنوان«اراذل و اوباش» خبر داده بود. به گفته سعيد مرتضوی دادستان تهران «چهار تن از اين افراد در ۲۴ تيرماه و ۱۲ نفرِ آنها صبح يکشنبه ۳۱ ام تيرماهِ ۱۳۸۶ به دار آويخته شدند». دادگستری خراسان جنوبی نيز روز سه شنبه ۲۹ ام آبان از اعدامِ ۵ نفر در ساعات بامدادی در بيرجند خبر داده بود.

چندين نهاد بين المللی حقوق بشر طی ماه های اخير به روند پرشتاب اعدام در ايران اعتراض کرده و اعلام کرده اند که جمهوری اسلامی ايران رکورد اعدام در سال ۲۰۰۷ را شکسته است. بنا بر آمارهای رسمی در سال ۲۰۰۵ نود و چهار نفر در ايران اعدام شدند.

اين تعداد در سال ۲۰۰۶ به دست کم ۱۶۶ نفر رسيد و در سال جاری ميلادی تاکنون از ۲۶۰ نفر تجاوز کرده است.

XS
SM
MD
LG