لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

مبارزه پليس ايران با زنان به بهانه بدحجابی


مبارزه پليس ايران با زنان به بهانه بدحجابی
مبارزه پليس ايران با زنان به بهانه بدحجابی

پرزیدنت جرج دبلیو بوش می گوید در قرن بیست و یکم، جهان با پیکاری بین آزادی و رادیکالیسم افراطی روبرو است. رژیم مذهبی ایران تعهد خود را به یک برنامه افراطی پنهان نساخته است، و در نتیجه، مردم ایران همچنان رنج می برند.

در روزهای اخیر، پلیس ایران در شهرهای عمده علیه زنانی که پوشش آنها غیر اسلامی تلقی می شود، وارد مبارزه شده است. صدها زن به دلیل بیرون گذاشتن تارهائی از موی سرشان یا پوشیدن مانتوهایی که کوتاه یا تنگ به نظر می رسند، دستگیر شده اند.

گفته می شود سخت گیری های جاری از هر زمان دیگری از هنگام وضع مقررات لباس در پی انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹، شدیدتر است.

در اقدامی که وضع را بدتر می کند، دادگاه عالی ایران اخیرا احکامی را که علیه شش عضو نیروی بسیج صادر شده بود لغو کرد. آنها در سال ۲۰۰۲ ، در حومه شهر کرمان، پنج نفر را که از نظر اخلاقی فاسد می پنداشتند، سنگسار یا غرق کردند. از جمله، زوج جوانی که یا نامزد بودند یا قبلا ازدواج کرده بودند. جرم آنها این بود که در ملاءعام به اتفاق قدم می زدند. بر اساس حکم دادگاه عالی، قانون مجازات اسلامی چنین قتل هائی را، اگر عاملان آن معتقد باشند هدف هایشان موجب فساد اخلاقی هستند، مجاز می داند. نعمت احمدی، وکیل یکی از قربانیان می گوید حکم دادگاه به این معنا است که هر کسی می تواند قانون را به دست خود بگیرد و آنرا اجرا کند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید راه متوقف ساختن بی عدالتی ناشی از افراط گرائی، پشتیبانی از کسانی است که در شرایط بومی خود سعی دارند جوامعی آزادتر به وجود آورند. او می گوید پاسخ به پرسش های اصلی یکسان است:
**** آیا می خواهید قادر باشید شعائر مذهبی خود را آن گونه که دوست دارید، در راستای شعور و آگاهی خود و نه در خط آنچه حکومت دیکته می کند، انجام دهید؟ مردم پاسخ مثبت خواهند داد. آیا می خواهید از این که ماموران دولت خودسرانه و پنهانی در هر ساعتی از شب در خانه شما را بکوبند و زنگ را به صدا در آورند، در امان باشید؟ مردم خواهند گفت: آری... این که کسی بخواهد کنترل زندگی شما را در دست داشته باشد، یک مقوله فرهنگی نیست، موضوعی انسانی است.

در مورد مردم ایران، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه می گوید آمریکا برای آنها خواهان همان چیزی است که برای مردم سراسر جهان می خواهد، این که قادر باشند نظر خود را بیان کنند، رهبرانشان را بر گزینند، زنان بتوانند پیش بروند و شکوفا شوند.

XS
SM
MD
LG