لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

ایالات متحده آمريکا در کنار زنان ایران ایستاده است


ایالات متحده آمريکا در کنار زنان ایران ایستاده است
ایالات متحده آمريکا در کنار زنان ایران ایستاده است

زنان در ایران، علی رغم دستگیری بسیاری از همتایان فعال و مبارز خود، به پیکار برای دست یابی به حقوق اولیه و شان و والائی زن ادامه می دهند. اکثریت دانشجویان دانشگاه در ایران زن هستند، با این حال، قوانین ایران تبعیض علیه زنان را از راه های گوناگون نهادینه می کند.

بر اساس قانون، زنان در امور مربوط به ازدواج، طلاق، حضانت فرزند، ارث، دریافت غرامت مدنی و جبران خسارت شهروندی، حقوقی کمتر از مردان دارند. شهادت یک زن ایرانی در دادگاه نصف شهادت یک مرد ارزش دارد. در ایران، زن برای سفر به خارج باید از یک خویشاوند ذکور اخذ اجازه کند. زنان نه می توانند کاندیدای ریاست جمهوری بشوند و نه اجازه دارند بر مسند قضا بنشینند. و بالاخره در ایران، مجازات رفتار به اصطلاح غیر اخلاقی بگونه ای نامناسب علیه زنان وضع می شود.

برای تغییر این وضع، کمپینی در سال ۲۰۰۶ آغاز شد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که نیروهای امنیتی یک سلسله تظاهرات آرام و مسالمت آمیز طرفداران حقوق زنان را با خشونت برهم زدند. این کمپین به داوطلبانی متکی است که جزوه هائی را که قوانین فعلی ایران را تشریح می کند و فرصتی بمنظور امضای درخواست تغییر قوانین تبعیض آمیز برای علاقه مندان فراهم می آورد، توزیع کنند. هدف این است که یک میلیون امضا جمع آوری شود.

مهناز افخمی، رئیس سازمان بین المللی غیر انتفاعی آموزش و همکاری زنان، کمپین جمع آوری امضا در ایران را یک روند آموزشی و نیز درخواستی برای تغییر و اصلاح می نامد و تحسین می کند:
*** کمپینی است مردمی، که دست کم مردم را آموزش می دهد و موجبات یک همفکری عمومی را فراهم می آورد. و بهترین شکل، که بالاترین امید مسئولان آن است، و همه ما خود را در آن سهیم می دانیم، این است که به تدوین قوانین برابرگرایانه تری در مورد زنان بیانجامد.

پاسخ دولت ایران سخت و ناهنجار بوده است. بسیاری از فعالان حقوق زنان به زندان و برخی به شلاق محکوم شده اند. وضع چنان بد شده است که شیرین عبادی، وکیل مدافع و برنده جایزه صلح نوبل، نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نوشته و درخواست کرده است تحقیقاتی انجام گیرد.

خانم عبادی گفت فعاليت در کمپین برای پایان دادن به قوانین تبعیض آمیز نباید دليلی باشد تا زنی به زندان فرستاده شود.

شون مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، در بیانیه ای گفت ایالات متحده در کنار زنان ایران، که شجاعانه برای حقوق جهانی خود و عدالت در کشورشان مبارزه می کنند، ایستاده است.

XS
SM
MD
LG