لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

زنان ايرانی در تلاش اصلاح در قوانين تبعيضی


زنان ايرانی در تلاش اصلاح در قوانين تبعيضی
زنان ايرانی در تلاش اصلاح در قوانين تبعيضی
<!-- IMAGE -->

در ایران، کوشش برای جمع آوری امضا در مورد عرضحالی که درخواست می کند در قوانینی که علیه زنان تبعیض روا می دارد تغییراتی صورت گیرد، جریان دارد.

گزارش می رسد که تا کنون سی هزار زن ایرانی آنرا امضا کرده اند. در حال حاضر، زنان بر اساس قانون در حوزه های طلاق، حضانت و سرپرستی اولاد، و "ارث" ، حقوقی بسیار کمتری از مردان دارند. افزون بر این، ارزش و اعتبار شهادت یک زن در دادگاه ، نصف شهادت یک مرد است. زنان از سفر به خارج بدون اجازه شوهر یا خویشاوند مرد ممنوع هستند. دختران در نه سالگی می توانند ازدواج کنند. اعدام با چوبه دار و سنگسار برای کژرفتاری جنسی مجازات هائی قانونی است و بی تناسب در مورد زنان اجرا می شود.

کوشش برای جمع آوری امضا در اوت ۲۰۰۶ آغاز شد. هدف این است که ظرف دوسال یک میلیون امضا جمع شود و طومار برای یک اقدام اصلاحی به پارلمان ایران ارائه شود. این حرکت را گروهی از سازمان های زنان ایران و پس از آن آغاز کردند که نیروهای امنیتی در ژوئن ۲۰۰۶ تظاهرات آرامی را که زنان برای کسب حقوق برابر در تهران برپا کرده بودند، برهم زدند، آنها را شریرانه کتک زدند و ده ها نفر را دستگیر کردند.

در تلاش برای جمع آوری امضا، زنان جزوه هائی را که در آنها قوانین جاری تشریح شده است در میان زنان دیگر توزیع می کنند. این میارزه همچنین از طریق یک سایت اینترنتی انجام می گیرد.

XS
SM
MD
LG