لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

گزارشگران بدون مرز: وضع روزنامه نگاران در کردستان ايران روز به روز بدتر می شود


گزارشگران بدون مرز: وضع روزنامه نگاران در کردستان ايران روز به روز بدتر می شود

مقامات قضائی و امنیتی ایران هفته نامه پیام کردستان را توقیف کرده اند. این نشریه که به دو زبان کردی و فارسی انتشار می یافت در مهاباد به چاپ می رسید و در استان های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان و کرمانشاه توزیع می شد.

ناظران حقوق بشر می گویند جمهوری اسلامی ایران به سرکوب روزنامه نگاران کرد ایرانی شدت بخشیده است. مقامات به بازداشت کیا جهانی، همکار دیرینه تلویزیون کردستان، ادامه می دهند. او در ۲۴ فوریه دستگیر شد. دو روزنامه دیگر کرد ایرانی، عدنان حسن پور و کاوه جوانمرد، ماه ها است که زندانی هستند.

گروه گزارشگران بدون مرز، که بر آزادی مطبوعات نظارت می کند، در بیانیه ای گفت وضع روزنامه نگاران در منطقه کردستان ایران روز به روز بدتر می شود. در بیانیه گفته می شد: بر مواردی که روزنامه نگاران خودسرانه دستگیر و بدون داشتن اجازه ملاقات زندانی می شوند، افزوده می شود، و مقامات احساس نمی کنند که لازم است آنها را از اتهام آگاه سازند یا وکیل مدافعی برایشان فراهم آورند.

وزارت امور خارجه آمریکا در جدیدترین گزارش خود در مورد وضع رعایت حقوق بشر در جهان می گوید ایران آزادی مطبوعات را به شدت محدود می کند. قانون مجازات ایران می گوید هر کسی که به هر شکلی علیه دولت تبلیغ کند می تواند زندانی شود، معنای آن این است که دولت می تواند هر کسی را بخواهد به زندان بیاندازد. قانون همچنین انتشار اطلاعاتی را که اهانت به مقامات دولتی و مذهبی تلقی شود ممنوع می سازد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نسبت به سرکوب خشونت آمیز کردها و دیگر اقلیت های قومی در ایران به وسیله دولت، ابراز نگرانی کرده است. طی سال ۲۰۰۶، بیش از ۲۵۰ کرد دستگیر شدند و گزارش رسید که سه نفر در زدوخورد با پلیس ایران کشته شدند.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید: ایران باید کسانی را که به خاطر تاکید بر حقوق جهانی خود دستگیر و زندانی شده اند آزاد کند:
**** اقدامات سرکوبگرانه رژیم بر اقلیت های مذهبی، دانشجویان، زنان، اتحادیه های کارگری، روزنامه نگاران و دانشگاهیان اثر می گذارد. ما با همکاری با جامعه بین المللی، از طریق سازمان ملل متحد، دولت های خارجی و سازمان های غیر دولتی بین المللی، سعی داریم توجه عمومی را بر ادامه بدرفتاری رژیم ایران با شهروندان خود متمرکز کنیم، و بر بهبود وضع ناهنجار رعایت حقوق بشر در کشور تاکید بگذاریم.

شان مک کورمک گفت: آمریکا از رژیم ایران می خواهد به سرکوب منظم شهروندان خود پایان دهد و به حقوق تمام مردم ایران احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG