لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

آمريکا از مشرف خواست وضعيت فوق العاده را لغو و حکومت قانون را احيا کند


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا گفت رئيس جمهوری پاکستان، پرويز مشرف، می بايست از مقام فرماندهی کل قوا کناره گيری کرده و حکومت قانون را احيا نمايد.

رايس که امروز (دوشنبه) در يک کنفرانس خبری در خاورميانه شرکت می کرد از پرزيدنت مشرف خواست به وعده خود عمل کرده و فرماندهی کل قوا را واگذار کند. وی همچنين گفت به اعتقاد وی بهترين گزينه برای پاکستان بازگشت به حکومت متکی به قانون اساسی و برگزاری انتخابات است.

بامداد امروز (دوشنبه) آمريکا يک نشست همکاری های دفاعی، که از پيش با پاکستان هماهنگ شده بود، را بخاطر اعلام وضعيت فوق العاده در اين کشور به تاخير افکند. قرار بود معاون وزير دفاع آمريکا در امور سياست گذاری، اريک ادلمن، فردا و پس فردا (۱۵ و ۱۶ آبان) در راس هياتی برای مذاکره به اسلام آباد برود. لاکن سخنگوی پنتاگون، جف مورل، که به همراه وزير دفاع روبرت گيتس در پکن بسر می برد، امروز (دوشنبه) گفت مقامات اميدوارند که وقتی اوضاع پاکستان بهبود يافت برگزاری اين نشست مجددا در دستور کار قرار بگيرد.

رايس گفته است که کمک های مالی ايالات متحده به پاکستان، که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بالغ بر ده ميليارد دلار شده است، را مورد بازبينی قرار خواهد داد. بيشتر اين کمک ها تاکنون خرج ارتش پاکستان شده است.

رايس ديروز (يکشنبه) گفت ايالات متحده پيش از آنکه پرزيدنت پرويز مشرف در پاکستان وضعيت فوق العاده اعلام کند، مخالفت خود را با آنچه که وی «اقدامات فراقانونی» خواند به وی ابراز داشته بود.

XS
SM
MD
LG