لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

نيروهای انتظامی پاکستان تظاهرکنندگان را کتک زدند و جمعی را دستگير کردند


نيروهای انتظامی پاکستان امروز (دوشنبه) با استفاده از گاز اشک آور و باتون به تظاهرات وکلای حقوقی در اعتراض به اعلان وضعيت فوق العاده در پاکستان از سوی پرزيدنت مشرف واکنش نشان دادند.

شديدترين برخوردها در لاهور (شرق پاکستان) رخ داد، شهری که شاهد تظاهرات بيش از يک هزار وکيل دعاوی در برابر دادگاه عالی بود. تظاهر کنندگان شعار می دادند «برو مشرف، برو.» پليس همچنين به تظاهرات مشابهی در کراچی و راولپندی حمله ور شد و صدها نفر را بازداشت کرد.

دولت پاکستان شايعات مبنی بر تحت حبس خانگی قرار داشتن ژنرال مشرف را تکذيب کرد. مقامات گفتند وی امروز (دوشنبه) را، برای تشريح تصميم روز شنبه خود مبنی بر اعلان وضعيت فوق العاده، در ملاقات با ديپلمات های خارجی در کاخ رياست جمهوری سپری کرد.

مشرف گفت تصميم وی بمنظور جلوگيری از حملات فزاينده افراط گرايان و مقابله با عملگرايی قوه قضائيه گرفته شد.

به اعتقاد منتقدين، تصميم مشرف برای پيشگيری از قضاوت دادگاه عالی در مورد مشروعيت انتخاب مجدد وی در حين تصدی فرماندهی کل قوا اتخاذ شد.

از روز شنبه تاکنون صدها فعال سياسی، وکلای حقوقی، و رهبران اپوزيسيون به توسط پليس دستگير شده اند. لغو فعاليت رسانه های مستقل همچنان ادامه دارد.

نخست وزير پاکستان، شوکت عزيز، در جريان کنفرانس خبری روز يکشنبه، گفت دولت نسبیت به برگزاری انتخابات عمومی ايکه برای ماه ژانويه مقرر شده بود کماکان متعهد است. اما وی افزود پارلمان می تواند تصميم در مورد اينکه چه موقعی اين انتخابات برگزار شود را تا يک سال طول بدهد.

XS
SM
MD
LG