لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۷

پاکستان انتخابات ژانويه را ممکن است به تعويق بياندازد


دولت پاکستان صدها نفر اعضای اپوزيسيون را توقيف کرده است و ميگويد انتخاباتی عمومی که قرار بود در ماه ژانويه انجام گيرد ممکن است در چارچوب وضعيت اضطراری به تعويق بيفتد.

شوکت عظيم نخست وزير پاکستان در يک کنفرانس خبری گفت پس از پانزدهم نوامبر که دوره پارلمان کنونی تمام ميشود، دولت می تواند برای انتخابات پارلمان جديد تا يکسال صبر کند.

جواد هاشمی کفيل حزب نواز شريف نخست وزير پيشين پاکستان جزو کسانی است که توقيف شده اند.

آقای عزيز در کنفرانس خبری امروز همچنين گفت قريب چهل و پنج نفر در اسلام آباد و نزديک به پانصد نفر در سراسر پاکستان توقيف شده اند.

پرويز مشرف رئيس جمهوری و فرمانده کل قوا روز شنبه قانون اساسی را معلق ساخت، وسائل ارتباط جمعی مستقل را بست و قاضی القضات کشور را عزل کرد.

ژنرال مشرف گفت اعلام وضعيت اضطراری به سبب تشديد خشونت توسط ستيزه گران اسلامی ضروری بود و افزود که تصميمات قوه قضائيه موجب تضعيف روحيه مقامات مجری قانون ، آزاد شدن تروريست های شناخته شده، و لطمه زدن به تلاش های وی برای پيشبرد کشور در مسير دمکراسی ميشد.

مخالفين ژنرال مشرف ميگويند وضعيت اضطراری بدان جهت برقرار شد که ديوانعالی قرار بود ظرف چند روز آينده در باره معتبر بودن تجديد انتخاب ژنرال مشرف به مقام رياست جمهوری، که ماه گذشته توسط پارلمان انجام گرفت، رای بدهد.

عمران خان ، چهره سرشناس در ورزش کريکت، که رهبری يک حزب کوچک مخالف را بر عهده دارد، و وکيل مدافعی که تجديد انتخاب ژنرال مشرف را به چالش گرفته بود ، جزو توقيف شدگان يا محبوسين خانگی هستند.

ژنرال مشرف، روز شنبه، چند ساعت پس از آنکه نيروهای امنيتی خيابانهای اصلی در اطراف ساختمانهای دولتی را بستند و محدوديت هائی شديد را در مورد وسائل ارتباط جمعی به اجرا گذاشتند برای دفاع از تصميم خود ، در تلويزيون دولتی ظاهر شد.

XS
SM
MD
LG