لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

پرزيدنت بوش از تصويب لايحه نسل کشی ارامنه در امپراتوری عثمانی اظهار «نااميدی» کرد


کاخ سفيد می گويد پرزيدنت بوش از اينکه کميته مجلس نمايندگان آمريکا لايحه نسل کشی قلمداد نمودن کشتار ارامنه در اواخر امپراتوری عثمانی را به تصويب رسانيده است نااميد شده است.

سخنگوی کاخ سفيد، اسکات استنزل، گفت ترکيه نقش مهمی را در جنگ با ترور ايفا می کند، و اين عمل کميته مجلس نمايندگان برای هرآنچه که ايالات متحده تلاش می کند در خاورميانه انجام دهد مشکل ساز خواهد بود. او گفت اين عمل، به بيان وی، به همه آن تلاش ها صدمه خواهد زد.

سخنگوی کاخ سفيد از قانون گذاران خواست بجای بحث در مورد امپراتوری عثمانی بر موضوعات داخلی کشور تمرکز داشته باشند.

ترکيه اين لايحه را محکوم دانسته و گفت اين قابل قبول نيست که ملت ترکيه به جرمی که هرگز مرتکب نشده متهم شود.

کميته امور خارجه مجلس نمايندگان آمريکا لايحه غير الزام آور ديروز (چهارشنبه) را با اختصاص ۲۷ رای در برابر ۲۱ رای مورد تصويب قرار داد. اکنون مصوبه اين کميته به جلسه علنی مجلس نمايندگان برای رای گيری نهايی توسط ۴۳۵ نماينده مجلس خواهد رفت.

دولت ارمنستان از تصويب اين لايحه استقبال کرده است.

عبدالله گل، رئيس جمهوری ترکيه، گفت آن دسته از اعضای کنگره که به اين لايحه رای مثبت دادند آنچه را که وی عقل سليم خواند را به نفع خرده گيری سياسی ناديده انگاشتند.

ارمنی ها ترکان عثمانی را متهم کرده است که بمنظور بيرون راندن ارامنه از شرق ترکيه، در جريان کشتار و تبعيد نظام يافته ای از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ يک و نيم ميليون از ارامنه را به قتل رسانيدند. ارمنی ها از قوای مهاجم روسی پشتيبانی می کردند که در جنگ جهانی اول با امپراتوری عثمانی می جنگيدند. ترکيه قويا اتهام نسل کشی را انکار می کند. ترکيه ميزان کشتار را غلو آميز خوانده است، و می گويد تعداد زيادی از مردم در اغتشاشات حاصله از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG