لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

ترکيه لايحه نسل کشی ارامنه را محکوم کرد


ترکيه لايحه ای که در يک کميته مجلس نمايندگان آمريکا کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به عنوان نسل کشی قلمداد نموده است را محکوم کرده است.

دولت ترکيه طی بيانيه ای گفت اين امر قابل قبول نيست که ملت ترکيه به جرمی که هرگز مرتکب نشده متهم شود.

عبدالله گل، رئيس جمهوری ترکيه، گفت اين لايحه نزد مردم ترکيه از هيچ اعتباری برخوردار نيست. وی گفت آن دسته از اعضای کنگره که به اين لايحه رای مثبت دادند آنچه را که وی عقل سليم خواند را به نفع خرده گيری سياسی ناديده انگاشتند.

کميته امور خارجه مجلس نمايندگان آمريکا لايحه غير الزام آور ديروز (چهارشنبه) را با اختصاص ۲۷ رای در برابر ۲۱ رای مورد تصويب قرار داد. اکنون مصوبه اين کميته به جلسه علنی مجلس نمايندگان برای رای گيری نهايی توسط ۴۳۵ نماينده مجلس خواهد رفت.

قبل از رای گيری ديروز، پرزيدنت بوش هشدار داد که تصويب اين لايحه به روابط ترکيه و آمريکا لطمه خواهد زد، بخصوص با توجه به اينکه ترکيه عضو ناتو بوده و گذرگاه عمده تدارکات و سربازان آمريکايی در مبارزات جاری در عراق و افغانستان است. ترکيه نيز گفته است که اين لايحه به روابط دوجانبه لطمه خواهد زد.


دولت ارمنستان از تصويب اين لايحه استقبال کرده است.

ارمنستان ترکان عثمانی را متهم کرده است که بمنظور بيرون راندن ارامنه از شرق ترکيه، در جريان کشتار و تبعيد نظام يافته ای از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ يک و نيم ميليون از ارامنه را به قتل رسانيدند. ارمنی ها از قوای مهاجم روسی پشتيبانی می کردند که در جنگ جهانی اول با امپراتوری عثمانی می جنگيدند. ترکيه قويا اتهام نسل کشی را انکار می کند. ترکيه ميزان کشتار را غلو آميز خوانده است، و می گويد تعداد زيادی از مردم در اغتشاشات حاصله از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG