لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

کميته مجلس نمايندگان آمريکا در مورد لايحه نسل کشی ارامنه رای گيری می کند


يک کميته مجلس نمايندگان آمريکا امروز (چهارشنبه) قرار است در مورد قلمداد نمودن کشتار ارامنه تحت امپراتوری عثمانی به عنوان نسل کشی رای گيری کند.

موضع دولت بوش اين است که وقايع سال ۱۹۱۵ را به عنوان «يکی از بزرگترين تراژدی های قرن بيستم» می شناسد ليکن با دادن عنوان نسل کشی به اين واقعه در يک لايحه قانونی، که قرار است در رای گيری کميته امورخارجی مجلس نمايندگان انجام گيرد، مخالف است.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، امروز گفت تصويب اين لايحه برای تلاشهای آمريکا در خاورميانه «بسيار مشکل آفرين» خواهد بود.

دفتر رئيس جمهوری ترکيه، عبدالله گل، گفت آقای گل در نامه ای به رياست جمهوری آمريکا، جرج بوش، نوشت که تصويب اين لايحه مشکلاتی برای روابط فی مابين دو کشور بوجود خواهد آورد. ديپلمات های ترکيه در واشنگتن سخت مشغول رايزنی بر عليه تصويب اين لايحه بوده اند.

ارمنستان ترکان عثمانی را متهم کرده است که بمنظور بيرون راندن ارامنه از شرق ترکيه، در جريان کشتار و تبعيد نظام يافته ای از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ يک و نيم ميليون از ارامنه را به قتل رسانيدند. ترکيه قويا اتهام نسل کشی را انکار می کند. ترکيه ميزان کشتار را غلو آميز خوانده است، و می گويد تعداد زيادی از مردم در اغتشاشات حاصله از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG