لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۱

ترکيه در مورد لايحه نسل کشی ارامنه به آمريکا هشدار داد


ترکيه هشدار داد چنانچه لايحه برسميت شناختن واقعه کشتار ارامنه در دوران امپراتوری عثمانی به عنوان نسل کشی به تصويب قانون گذاران آمريکا برسد رابطه بين ترکيه و ايالات متحده صدمه خواهد ديد.

دفتر رئيس جمهوری ترکيه، عبدالله گل، گفت آقای گل در نامه ای به رياست جمهوری آمريکا، جرج بوش، نوشت که تصويب اين لايحه مشکلاتی برای روابط فی مابين دو کشور بوجود خواهد آورد.

پرزيدنت بوش با تصويب لايحه در مجلس نمايندگان آمريکا مخالف است. وی روز جمعه گذشته بطور تلفنی با نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، در مورد اين لايحه گفتگو کرد.

سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا، گوردون جاندرو، گفت وقايع سال ۱۹۱۵ «يکی از بزرگترين تراژدی های قرن بيستم بود» ليکن قلمداد نمودن آن به عنوان يک واقعه نسل کشی بايد بر عهده پژوهش تاريخی باشد و نه يک لايحه قانونی در آمريکا.

ارمنستان ترکان عثمانی را متهم کرده است که بمنظور بيرون راندن ارامنه از شرق ترکيه، در جريان کشتار و تبعيد نظام يافته ای از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ يک و نيم ميليون از ارامنه را به قتل رسانيدند. ترکيه قويا اتهام نسل کشی را انکار می کند. ترکيه ميزان کشتار را غلو آميز خوانده است، و می گويد تعداد زيادی از مردم در اغتشاشات حاصله از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG