لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

رئيس جمهوری ترکيه لايحه نسل کشی ارامنه را تقبيح کرد


عبدالله گل، رئيس جمهوری ترکيه، لايحه کشتار ارامنه به عنوان نسل کشی در پايان دوران امپراتوری عثمانی را که ديروز در مجلس نمايندگان آمريکا به تصويب رسيد تقبيح کرد.

کميته امور خارجه مجلس نمايندگان آمريکا لايحه غير الزام آور ديروز (چهارشنبه) را با اختصاص ۲۷ رای در برابر ۲۱ رای مورد تصويب قرار داد. اکنون مصوبه اين کميته به جلسه علنی مجلس نمايندگان برای رای گيری نهايی توسط ۴۳۵ نماينده مجلس خواهد رفت.

آقای گل گفت تصويب اين لايحه در کميته مجلس نمايندگان غير قابل قبول است، و نزد مردم ترک از هيچ اعتباری برخوردار نيست. وی گفت آن دسته از اعضای کنگره که به اين لايحه رای مثبت دادند آنچه را که وی عقل سليم خواند را به نفع خرده گيری سياسی ناديده انگاشتند.

اما گروه های آمريکائيان ارمنی تبار نسبت به آنچه که آن را مورد تصديق آمريکا قرار گرفتن اولين نسل کشی قرن بيستم خواندند خوشحالی کردند.

قبل از رای گيری ديروز، پرزيدنت بوش هشدار داد که تصويب اين لايحه به روابط ترکيه و آمريکا لطمه خواهد زد، بخصوص با توجه به اينکه ترکيه عضو ناتو بوده و گذرگاه عمده تدارکات و سربازان آمريکايی در مبارزات جاری در عراق و افغانستان است.

ارمنستان ترکان عثمانی را متهم کرده است که بمنظور بيرون راندن ارامنه از شرق ترکيه، در جريان کشتار و تبعيد نظام يافته ای از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ يک و نيم ميليون از ارامنه را به قتل رسانيدند. ارمنی ها از قوای مهاجم روسی پشتيبانی می کردند که در جنگ جهانی اول با امپراتوری عثمانی می جنگيدند. ترکيه قويا اتهام نسل کشی را انکار می کند. ترکيه ميزان کشتار را غلو آميز خوانده است، و می گويد تعداد زيادی از مردم در اغتشاشات حاصله از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG