لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

نمايندگان آمريکا بمنظور کاهش تنش ها با مقامات ترکيه ديدار کردند


دو فرستاده ارشد دولت آمريکا بمنظور کاهش تنش های اخير در مناسبات ترکيه و آمريکا با مقامات ترکيه در آنکارا ملاقات کردند.

مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا، دان فرايد، و معاون وزير دفاع آمريکا، اريک ادلمن، ديروز به ترکيه قول دادند تا نگرانی های ترکيه در مورد فعاليت شورشيان کرد در شمال عراق را به دولت آقای المالکی يادآوری کنند.

آنکارا تقصير يک سلسله حملات مرگبار به جنوب ترکيه را متوجه شورشيان کرد در شمال عراق می داند. انتظار می رود دولت ترکيه ظرف اين هفته خواستار تائيد پارلمان برای آغاز عمليات نظامی در شمال عراق با هدف مبارزه با شورشيان بشود.

وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، ديروز (شنبه) از ترکيه خواهش کرد خويشتن داری به خرج دهد. واشنگنتن بيم آن دارد که هجمه ترکيه به خاک عراق باعث بی ثباتی ناحيه نسبتا آرام کردنشين در شمال عراق بشود.

مقامات آمريکايی همچنين به آنکارا قول دادند تا برای جلوگيری از تصويب عنوان نسل کشی برای کشتار ارامنه در اواخر دوران امپراتوری عثمانی تلاش کنند.

آنکارا در اعتراض به تصويب روز چهارشنبه لايحه نسل کشی در کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان آمريکا سفيرش را از واشنگتن فراخوانده است. نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، و ساير مقامات گفته اند که اين لايحه به روابط بين دوکشور صدمه خواهد زد.

دولت آقای بوش با اين لايحه بشدت مخالف است، و نسبت به آن هشداری داد مبنی بر اينکه آنکارا نيز می تواند، برای تلافی کردن، جلوی استفاده ارتش آمريکا از راه های ترکيه به عراق برای رسانيدن امکانات را بگيرد.

ارمنی ها ترکان عثمانی را متهم کرده اند که بمنظور بيرون راندن ارامنه از شرق ترکيه، در جريان کشتار و تبعيد نظام يافته ای از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ يک و نيم ميليون از ارامنه را به قتل رسانيدند. ارمنی ها، که در جنگ جهانی اول با امپراتوری عثمانی می جنگيدند، از قوای مهاجم روسی پشتيبانی می کردند. ترکيه قويا اتهام نسل کشی را انکار می کند. ترکيه ميزان کشتار را غلو آميز خوانده است، و می گويد تعداد زيادی از مردم در اغتشاشات حاصله از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG