لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

اختلال در سامانه تشخیص هویت «فرودگاه امام»؛ مقامات حمله هکری را تکذیب کردند


فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران. رسانه‌های ایران
فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران. رسانه‌های ایران

برخی منابع خبری و تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی بامداد امروز شنبه چهاردهم خردادماه از اختلال شدید در «سیستم پاسپورت چک» فرودگاه بین‌المللی تهران خبر دادند که مربوط به بخش کنترل هویت و بررسی گذرنامه‌های مسافران ورودی به ایران یا در حال خروج از کشور می‌شود.

خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از جواد صالحی آرتیمانی، مدیرکل روابط عمومی «شهر فرودگاهی امام» هک سامانه گذرنامه این فرودگاه را «تکذیب» کرده و مدعی شده که صرفا «سرور آفلاین» دچار «نقص فنی» شده بود که «تعویض قطعه» آن مقداری «زمانبر» شده است.

در همین ارتباط نریمان غریب، پژوهشگر امنیت سایبری طی توییتی نوشت که «هک و اختلال» فرودگاه امام خمینی شهر تهران «یک حرکت اطلاعاتی» بود و نوشت که «هیچ وقت نخواهیم فهمید کی رفت از کشور و چه گروه بخصوصی وارد کشور شدند.»

دو روز پیش و در دوازدهم خردادماه نیز گروه سایبری که خود را «قیام تا سرنگونی» معرفی کرد، «پنج هزار دوربین کنترلی شهرداری تهران» و همچنین «بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه» شهرداری پایتخت را هک و شعارهایی علیه مقامات ارشد جمهوری اسلامی با مضامین «مرگ بر خامنه‌ای، رئیسی - لعنت بر خمینی» بر مانیتورهای آن نوشت.

کاربری با نام «علی سرلک» در حساب کاربری توییترش از تجربه و مشاهدات خود درباره این رویداد بامداد شنبه فرودگاه بین‌المللی تهران نوشته و آورده است که «امشب ۳ ساعت تو فرودگاه بودیم، نه آفلاین جواب داد نه آنلاین، کلا قطع بود.»

مدیرکل روابط عمومی «شهر فرودگاهی امام» با اعلام اینکه «سرور آفلاین» مربوط به بخش گذرنامه فرودگاه بین‌المللی تهران «نقص سخت‌افزاری» داشته، افزوده است: «سرور آنلاین» برای انجام امور گذرنامه، «یک سری اطلاعات» را برای «سرور آفلاین» ارسال می‌کند و چنانچه سرور آفلاین «جواب مناسب» را دریافت نکند -فعالیت آن- متوقف می‌شود.

کاربر «جلال برزگر» هم با اشاره به «از کار افتادن» سیستم «چک پاسپورت» فرودگاه بین‌المللی تهران، در توییتی نوشت که «ازدحام عجیبی بود، ورودی‌های تهران اطراف مرقد (محل دفن آیت‌الله روح‌الله خمینی، نزدیک فرودگاه و آرامستان بهشت‌زهرا تهران) بسته بود. ترافیک به تورقوزآباد و جاده قدیم قم کشیده بود» و متذکر شده بود: «۱۱شب برای استقبال از مسافران رفتیم، ۷ صبح روز بعد برگشتیم!»

همچنین «رئیس اداره کنترل مرز هوایی فرودگاه امام خمینی» نیز درباره «وقفه به‌وجود آمده در خدمات‌رسانی به مسافران» اظهار داشته که امروز (شنبه) «از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد تا ساعت ۲:۴۵ بامداد» نقص سخت افزاری سرور آفلاین «موجب توقف پذیرش» شده است.

سرهنگ حیدری سیرت با بیان اینکه در صورت «بروز ایراد» در این سرور، روند «پذیرش مسافر» تا رفع ایراد با «اختلال» مواجه می‌شود، گفته است: تیمی از «ستاد» برای «رفع ایراد» اعزام شد که در ساعت ۲:۴۵ دقیقه بامداد انجام پذیرفت و روند پذیرش مسافر «به حالت عادی» بازگشت.

کاربر «آکاویش» هم در واکنش به این رویداد و اظهارات مرتبط به آن، با استفاده از هشتگ «‎#هک_فرودگاه_امام»، نوشته است که «مملکت ما شده مثل این ماشین قراضه‌هایی که ۳۰ سال کار کردن (و) هر طرفشو میگیری، یه جا دیگه‌اش در میره.»

از سوی دیگر،‌ ابراهیم مرادی، عضو هیات مدیره و راهبر فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران نیز از «تعطیلی چهار ساعته» این فرودگاه در شنبه چهاردهم خرداد به مناسبت سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی بر اساس «هماهنگی‌های انجام شده با نهادها و ارگان‌های نظامی، انتظامی و ستاد برگزاری سالگرد» خبر داده است.

در ماه‌های اخیر بارها سامانه‌های مختلفی از جمله در بخش عرضه سوخت،‌ حمل و نقل ریلی یا پخش برنامه‌هایی در صداوسیمای جمهوری اسلامی هک و با اختلال گسترده در فعالیت عادی خود مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG