لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

مسکو مدعی حمله به سامانه‌های پاتریوت اوکراین شد؛ کی‌یف: طعمه بود


امدادگران در محل آتش‌سوزی یک مخزن نفت در آزوف. فرماندار منطقه روستوف گفت حمله پهپاد اوکراینی باعث آتش سوزی در مخزن نفت شد. منطقه روستف روی دون، روسیه – ۲۷ خرداد ۱۴۰۳.
امدادگران در محل آتش‌سوزی یک مخزن نفت در آزوف. فرماندار منطقه روستوف گفت حمله پهپاد اوکراینی باعث آتش سوزی در مخزن نفت شد. منطقه روستف روی دون، روسیه – ۲۷ خرداد ۱۴۰۳.

در ادامه تبادل آتش میان روسیه و اوکراین، یک انبار مهمات در داخل خاک روسیه هدف حمله ارتش اوکراین قرار گرفت؛ همزمان، روسیه ادعا کرد به دو سامانه‌ پاتریوتی اوکراین حمله کرده است. اما کی‌یف می‌گوید آنها سامانه‌های واقعی نبودند، بلکه صرفاْ «طعمه» بودند.

یک منبع امنیتی اوکراین روز یکشنبه ۲۷ تیر گفت پهپادهای آن کشور یک انبار مهمات در داخل روسیه را در نیمه شب مورد اصابت قرار دادند و به «احتمال زیاد» در آینده نزدیک انفجارهایی در محوطه‌های نظامی-صنعتی روسیه رخ می‌دهد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت که تأسیسات ذخیره سازی مهمات به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع در منطقه ورونژ روسیه قرار دارد، که با بخشی از شمال شرقی اوکراین که از سال ۱۴۰۱ به اشغال روسیه درآمده، هم مرز است.

به گفته این منبع، روسیه در این انبار در نزدیکی روستای سرگیوکا – در فاصله ۱۴۰ کیلومتری از نزدیکترین قلمرو تحت کنترل کی‌یف – موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا، تانک و گلوله‌های توپخانه و مهمات دیگر را ذخیره کرده است.

از تهاجم روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، اوکراین دست به کار ساخت ناوگانی از پهپادهای دوربرد شد تا به آن کشور توانایی حمله به اهدافی در عمق روسیه را بدهد.

این منبع گفت: «در آینده نزدیک، احتمال انفجارهای ناگهانی در تأسیسات نظامی–صنعتی روسیه که در حال کار برای جنگ علیه اوکراین هستند، زیاد است».

در خبری از روسیه، مسکو روز یکشنبه اعلام کرد دو سامانه پدافند هوایی پاتریوت اوکراین را هدف قرار داده است، اما کی‌یف گفت که مسکو اهدافی را هدف قرار داده که برای فریب و از بین بردن موشک‌های گران قیمت دشمن طراحی شده بودند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله در منطقه بندر یوژنه در دریای سیاه رخ داده و یک ایستگاه راداری را هم منهدم کرده است. گفته می‌شود که از موشک‌های بالستیک اسکندر-ام استفاده شده است.

مایکولا اولشچوک، فرمانده نیروی هوایی اوکراین عصر شنبه در پستی در تلگرام گفت که روسیه به سامانه‌های پاتریوت فریبنده اوکراینی حمله کرده است.

رویترز به طور مستقل ادعاهای هیچ‌یک از طرفین را تأیید نکرده است.

اوکراین پیشتر هم «طعمه‌های» ارزان قیمتی را برای فریب در مسیر حملات روسیه قرار داده که شبیه سامانه‌های دفاع هوایی و موشکی چند میلیون دلاری غربی هستند که مسکو در اوکراین به دنبال نابودی آنهاست.

سامانه‌های پاتریوت که در این جنگ بسیار مؤثر بوده و اوکراین تعداد بسیار کمی از آن را دارد، در صدر فهرست اهداف مسکو قرار دارد.

اولشچوک افزود که روسیه در حمله موشکی روز چهارشنبه به فرودگاه نظامی اوکراین هم هواپیماهای «طعمه» را هدف قرار داده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG