لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

حملات پهپادی روسیه به تاسیسات انرژی در شمال شرق اوکراین موجب قطعی برق شد


قطعی برق ناشی از حملات روسیه به زیرساخت های انرژی اوکراین - آرشیو
قطعی برق ناشی از حملات روسیه به زیرساخت های انرژی اوکراین - آرشیو

مقامات اوکراین اعلام کردند روسیه در حمله‌ای پهپادی، تاسیسات برق در منطقه «سامی» واقع در شمال شرق اوکراین را روز شنبه ۱۶ تیرماه هدف قرار داده است.

به گفته نیروی هوایی اوکراین، واحدهای دفاع هوایی و گروه‌های متحرک ضدپهپادی اوکراین توانسته‌اند ۲۴ پهپاد از مجموع ۲۷ پهپاد پرتاب‌شده به این کشور از سوی روسیه را ساقط کنند.

در پی این حمله پهپادی، اپراتور شبکه ملی برق اوکراین به نام «اوکرِنِرگُ» اعلام کرد که تاسیسات برق در منطقه «سامی» آسیب دیده و موجب از کار افتادن شبکه برق اضطراری برای مصرف‌کنندگان صنعتی در شهر «سامی» شده است.

اوکرِنِرگُ افزوده است تعمیرات لازم برای راه‌اندازی دوباره تاسیسات برق در حال انجام است.

تاکنون خبری درباره تلفات یا جزئیات مربوط به صدمات دیگر مخابره نشده است.

نیروهای روسیه از ماه مارس، بیش از سه ماه قبل، با تشدید حملات علیه تاسیسات انرژی اوکراین و تخریب بخش‌هایی از آن، موجبات قطع طولانی‌مدت برق در این کشور را فراهم کرده اند.

اپراتور شبکه ملی برق اوکراین با تاکید بر ناکافی بودن برق داخلی و وارداتی برای جبران کمبود برق اخیر، از تنظیم برنامه‌ای برای قطع برق روزانه در سراسر کشور خبر داده است.

سامانه انرژی اوکراین که در نخستین سال تجاوز نظامی روسیه به این کشور هم متحمل آسیب‌هایی شده بود، در طول چهار ماه گذشته و در پی حملات موشکی و پهپادی روسیه، حدود نیمی از ظرفیت تولید برق خود را از دست داده است.

این خبر با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG