لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

آمریکا موشک‌های پدافند هوایی بیشتری به اوکراین می‌فرستد


نقشه اوکراین
نقشه اوکراین

مقامات آمریکایی روز جمعه هشتم تیر اعلام کردند که دولت جو بایدن ۱۵۰ میلیون دلار جنگ‌افزار و مهمات از جمله رهگیرهای دفاع هوایی «هاوک» و مهمات توپخانه‌ای ۱۵۵ میلی‌متری را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقامات گفتند که قرار است روز دوشنبه ۱۱ تیر از این بسته کمک تسلیحاتی رونمایی شود.

اقدام دولت بایدن در پی درخواست‌های مکرر کی‌یف برای ارائه پشتیبانی در زمینه پدافند هوایی صورت می‌گیرد. روسیه طی هفته‌های اخیر حملات هوایی زیادی علیه تاسیسات انرژی اوکراین انجام داده است.

ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ ارائه موشک‌های رهگیر هاوک را در چارچوب ارتقای سامانه‌های موشکی دفاع هوایی «استینگر» که سامانه‌ای کوچک‌تر با بُرد کمتر است، آغاز کرد.

«ام‌آی‌ام-٢٣ هاوک» نخستین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفت و طی سال‌های بعد برای مقابله با پارازیت و دیگر اقدامات متقابل ارتقا یافت و پس از آن به برخی متحدان آمریکا صادر شد.

به گفته مقام‌های آمریکایی مزبور، بسته کمک تسلیحاتی ایالات متحده علاوه بر رهگیرهای هاوک و مهمات توپخانه‌ای ۱۵۵ میلی‌متری، شامل دیگر مهمات و تجهیزات برای حمایت از نیازهای دفاعی اوکراین خواهد بود.

این بسته کمکی در چارچوب اختیارات رئیس جمهوری ایالات متحده و بر اساس سازوکاری ارائه می‌شود که اجازه انتقال سریع کالاها و خدمات دفاعی آمریکا به متحدان این کشور را می‌دهد.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در اسفند سال ۱۴۰۰، واشنگتن بیش از ۵۰ میلیارد دلار کمک نظامی در اختیار کی‌یف قرار داده است.

اوکراین علاوه بر کمک های آمریکا از کمک های شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز برخوردار شده است.

XS
SM
MD
LG