لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

حملات روسیه به پایگاه‌های هوایی اوکراین با هدف مانع‌تراشی برای «جنگنده‌های اف-۱۶» ادامه دارد


حمله روسیه به پایگاه‌ هوایی «استاروکستیانتینیو» در اوکراین
حمله روسیه به پایگاه‌ هوایی «استاروکستیانتینیو» در اوکراین

در آستانه ارسال جنگنده‌های «اف-۱۶» به اوکراین، حملات روسیه به پایگاه‌های هوایی این کشور از جمله «استاروکستیانتینیو» در غرب اوکراین ادامه دارد.

به گفته مقامات اوکراینی، حملات مسکو به پایگاه‌های مهم هوایی این کشور در روزهای اخیر به‌صورت قابل توجهی افزایش یافته است.

در شرایطی که اوکراین تلاش می‌کند تا با دریافت جنگنده‌های آمریکایی «اف-۱۶» نیروی هوایی خود را بارسازی کند، روسیه با حملات مداوم خود مصمم به زمین‌گیری یا نابودی آنها است.

انتظار می‌رود نخستین هواپیماها در ماه میلادی جاری به اوکراین برسند و کی‌یف با بهره‌گیری از قابلیت‌های آنها، از جمله پرتاب بمب‌های ویرانگر، با پیشروی نیروهای روسیه در جبهه‌های نبرد مقابله کند.

مقامات اوکراینی محل استقرار جنگنده‌های «اف-۱۶» را فاش نکردند، اما روسیه پس از حمله به استاروکستیانتینیو گفت پایگاه‌هایی را هدف قرار می‌دهد که این هواپیماها را در خود جای می‌دهند.

پایگاه هوایی استاروکستیانتینیو از نخستین روزهای تهاجم روسیه به اوکراین هدف حملات مکرر پهپادی و موشکی روسیه قرار گرفته است.

به گفته سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، حملات روسیه «مشکلات خاصی» ایجاد می‌کند ولی مانع تحویل جنگنده‌های «اف-۱۶» و استفاده از آنها نخواهد شد.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه ۱۲ تیر اعلام کرد که پنج فروند جنگنده «سوخو-۲۷» اوکراینی را در فرودگاه «میرهرود» در منطقه «پولتاوا» منهدم کرده است. اوکراین این ادعا را «اغراق‌آمیز» دانست.

به عقیده کارشناسان، روسیه با حمله به زیرساخت‌های پایگاه‌های هوایی مانند باند فرودگاه و تأسیسات این مراکز، می‌خواهد ارسال جنگنده‌های «اف-۱۶» به اوکراین را برای متحدان غربی کی‌یف دشوارتر کنند.

به گفته آنها با توجه به کمبودهای پدافند هوایی اوکراین، کی‌یف مجبور است تا جنگنده‌های ارزشمند خود را در فرودگاه‌ها جابه‌جا کند تا از خطر حملات مداوم روسیه در امان باشند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG