لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

دموکرات‌ها کنترل سنا را حفظ کردند؛ جمهوریخواهان امیدوار به کسب اکثریت در مجلس نمایندگان


نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا هنوز نهایی نشده است
نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا هنوز نهایی نشده است

با اعلام خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز، نامزد دموکرات در ایالت نوادا، پس از چند روز رقابت تنگاتنگ که با شمارش آرای پستی و غیابی شدت گرفته بود، از رقیب جمهوریخواه خود پیشی گرفت و برنده انتخابات میاندوره‌ای سنای ایالات متحده شد.

سناتور کاترین کورتزماستو، با این حساب کرسی دموکرات‌ها از این ایالت در سنای آمریکا را حفظ کرد و با این پیروزی، تعداد سناتورهای دموکرات در سنا به ۵۰ سناتور رسید.

این درحالی است که انتخابات در ایالت جورجیا به دور دوم کشیده شده و این تعداد در صورت پیروزی سناتور فعلی جورجیا در سنا، به عدد ۵۱ خواهد رسید.

با این اوصاف، حزب دموکرات توانست کنترل سنای آمریکا را همچنان در دست خود نگه‌دارد. اکثریتی که پیش از ۵۰ -۵۰ بود و با رای معاون اول رئیس جمهور به نفع دموکرات‌ها شکسته می‌شد.

اما در انتخابات میاندوره‌ای مجلس نمایندگان، با وجود پیشتازی جمهوریخواهان، همچنان ترکیب نهایی این مجلس مشخص نشده است، جمهوریخواهان امیدوار هستند تا با تغییر چند کرسی دیگر، اکثریت را در مجلس نمایندگان از آن خود کنند.

تا لحظه تنظیم این خبر، جمهوریخواهان ۲۱۱ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند و دموکرات‌ها ۲۰۴ کرسی. هنوز نتایج ده‌ها کرسی دیگر نهایی نشده است.

جمهوریخواهان برای اینکه به عدد ۲۱۸ برسند، ضمن حفظ تمام کرسی‌های دوره قبلی خود، باید دستکم ۶ کرسی دیگر را از نمایندگان دموکرات بربایند.

شمارش آرای پستی و غیابی همچنان ادامه دارد و نتایج نهایی در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

XS
SM
MD
LG