لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

انتخابات میاندوره‌ای در آمریکا؛ رقابت نزدیک جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای کنترل سنا و مجلس نمایندگان


انتخابات میاندوره‌ای در آمریکا؛
انتخابات میاندوره‌ای در آمریکا؛


درحالی که گمانه‌زنی‌های هفته‌های اخیر از احتمال تغییر ترکیب اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده حکایت داشت، نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای روز سه‌شنبه که تا صبح چهارشنبه مشخص شده، همچنان از رقابتی نزدیک بین این دو حزب برسر کنترل کنگره ایالات متحده آمریکا خبر می‌دهد.

پیش از انتخابات روز سه‌شنبه، جمهوریخواهان برای اینکه کنترل سنا را به دست بگیرند، تنها به تغییر یکی از کرسی‌های سنا نیاز داشتند. اما با شکست یکی از سناتورهای جمهوریخواه در ایالت پنسلوانیا در مقابل رقیب دموکرات خود، تحقق این هدف با دشواری‌هایی روبه‌روست.

تا ساعت ۵:۳۰ صبح روز چهارشنبه به وقت شرق آمریکا، هنوز نتایج ۵ ایالت کلیدی، یعنی جورجیا، نوادا، آریزونا، ویسکانسن و آلاسکا نهایی نشده است. در آلاسکا، ویسکانسن و نوادا نامزد جمهوریخواهان پیشتاز است و در ایالت جورجیا و آریزونا نامزد دموکرات پیشتاز است. با این حال رقابت در سه ایالت جورجیا، نوادا، آریزونا و ویسکانسن بسیار بالاست و فاصله نامزدهای آرای دو حزب نزدیک است.

رقابت در مجلس نمایندگان هم در انتخابات میاندوره‌ای روز سه‌شنبه رقابت تعیین کننده‌ای است. جمهوریخواهان برای اینکه کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرند، نیاز دارند تا دستکم ۲۲ کرسی نمایندگی را از رقیب دموکرات خود پس بگیرند. حزبی که بتواند دست‌کم ۲۱۸ کرسی در مجلس نمایندگان را به دست بیاورد، کنترل مجلس را در اختیار خواهد داشت.

براساس نتایجی که تا ساعت ۵:۳۰ صبح روز چهارشنبه به وقت شرق آمریکا مشخص شده، حزب جمهوریخواه توانسته ۹ کرسی نمایندگی را از رقیب دموکرات خود برباید. در مقابل ۳ کرسی جمهوریخواهان نیز توسط نامزد دموکرات به حزب دموکرات رسیده است. با این حال نمایندگان حزب جمهوریخواه در تعداد بیشتری از حوزه‌ها پیشتاز هستند.

در انتخابات فرمانداری‌ها هم رقابت مانند دو انتخابات دیگر تعیین کننده بود. در این رقابت، تا ساعت ۵:۳۰ صبح روز چهارشنبه به وقت شرق آمریکا، نامزدهای فرمانداری از حزب دموکرات‌ در دو ایالت ماساچوست و مریلند موفق شدند تا رقبای جمهوریخواه که سمت فرمانداری را برعهده داشتند، کنار بزنند.

نهایی شدن نتایج انتخابات و تعیین ترکیب اکثریت مجلس نمایندگان و سنا احتمالا تا ساعات پایانی روز چهارشنبه هم ادامه خواهد داشت. با این حال، این احتمال هم وجود دارد که تعیین تکلیف حزب اکثریت در مجلس سنا به نتیجه نهایی انتخابات ایالت جورجیا منوط شود، انتخاباتی که به گفته مقامات ایالتی در جورجیا احتمالا به دور دوم خواهد کشید.

XS
SM
MD
LG