لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

اتخاذ تدابیر ویژه برای افزایش امنیت انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا


بخش انگلیسی صدای آمریکا- میلیون‌ها آمریکایی برای شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور که تعیین می‌کند کدام حزب سیاسی در آمریکا کنترل کنگره، یعنی دو مجلس ایالات متحده (مجلس سنا و مجلس نمایندگان) را در دو سال آینده در اختیار خواهد داشت، آماده می‌‌شوند.

در چنین شرایطی مقامات فدرال، ایالتی، و محلی بسیج شده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که حضور در این فرایند دموکراتیک برای تمامی شرکت‌کنندگان ایمن است.

این در حالی است که برخی کارکنان حوزه‌های انتخاباتی در آمریکا از تلاش‌هایی که برای ارعاب آنها صورت گرفته است، از جمله تهدید به مرگ، خبر می‌دهند.

این موضوع با توجه به این که هنوز این کشور با عواقب ناشی از حمله به کنگره آمریکا در ششم‌ ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) درگیر است، اهمیت دارد. این حمله در جریان فرآیند تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده در کنگره صورت گرفت.

به همین دلیل امنیت انتخابات این دوره، یکی از نکاتی که است مورد توجه رأی‌دهندگان قرار دارد.

لیزا واتکینز، از ساکنان شهرستان «فرفکس» در ایالت ویرجینیا، می‌گوید: «من نگران افرادی هستم که سعی می کنند به رأی‌دهندگان یا افرادی که در حوزه‌های انتخاباتی کار می‌کنند، آسیب بزنند.»

به گفته این شهروند آمریکایی که اخیرا برای رأی دادن ثبت نام کرده است، هرگونه خشونتی در روز انتخابات یا پس از آن تهدیدی برای دموکراسی آمریکایی خواهد بود. لیزا واتکینز امیدوار است که مشکلی در حوزه‌های انتخاباتی رخ ندهد.

انتخابات میان‌دوره‌ای هشتم نوامبر، نخستین انتخابات سراسری آمریکا از هنگام رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت، پیروزی جو بایدن را هم در دادگاه و هم به طرق دیگر به چالش کشید.

این یکی از پرآشوب‌ترین دوره‌های تاریخ سیاسی مدرن آمریکا بود که با حمله مرگبار به کنگره ایالات متحده همراه شد.

حتی تا همین امروز هم برخی از آمریکایی‌ها می‌گویند که به باور آنها جو بایدن یک رئیس جمهور غیرقانونی است. اما «این باور دروغ» می‌تواند در رقابت‌های میان‌دوره‌ای به مشکلات دامن بزند.

  • کارگروه فدرال

سال گذشته، وزارت دادگستری آمریکا یک کارگروه ویژه را برای مبارزه با تهدیدهای فزاینده علیه کارکنان حوزه‌های انتخاباتی و رأی‌دهندگان ایجاد کرد.

کریستین کلارک، دستیار دادستان ایالات متحده، ماه گذشته میلادی در سخنانی در واشنگتن گفت که «وزارت دادگستری بر تعهد خود برای اطمینان از اینکه همه واجدین شرایط قادر به رأی دادن هستند، ثابت قدم است.»

او در ادامه افزود که «باید تمامی آرای قانونی شمرده شود، و هر رأی دهنده‌ای بتواند بدون تبعیض و آزار در انتخابات شرکت کند.»

به گزارش پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی»، در ایالت‌هایی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شاهد تحولات قابل توجهی بودند، احتمال تهدیدهای بیشتری در رابطه با انتخابات کنونی وجود دارد.

یکی از نتایج این وضعیت، کاهش تقاضای کار در حوزه‌های انتخاباتی است. بسیاری از مقامات برگزارکننده انتخابات ایالتی و محلی برای جذب نیرو در حوزه‌های خود دچار مشکلاتی شده‌اند.

نتایج یک مرکز نظرسنجی در نیویورک نشان می‌دهد که از هر شش مقام انتخاباتی، یک نفر به دلیل کار خود تهدید شده است، و ۷۷ درصد گفتند که احساس می‌کنند که تهدیدها در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

  • اقداماتی برای حفاظت از انتخابات

قوانین جدیدی در چهار ایالت برای محافظت از کارکنان حوزه‌های انتخاباتی در برابر آزار و اذیت به تصویب رسیده است.

در کلرادو، قانون حفاظت رسمی انتخابات، مجازات‌هایی کیفری را برای ارعاب مقامات انتخاباتی تشدید کرده است. همچنین تهدید کارکنان حوزه‌ها، یا انتشار اطلاعات شخصی آنها بصورت اینترنتی یا در فضای مجازی جرم محسوب می‌شود.

در کالیفرنیا، کارکنان انتخاباتی این امکان را خواهند داشت که آدرس، و سایر اطلاعات شخصی خود را در سوابق دولتی درج نکنند.

علاوه بر محافظت از کارکنان انتخاباتی، چندین ایالت نیز اقداماتی را برای محدود کردن دسترسی فیزیکی افراد غیرمجاز به ماشین‌های رأی‌گیری انجام داده‌اند، و اقدامات امنیتی سایبری پیشرفته‌تری را در مراکز انتخابات محلی به کار گرفته‌اند.

در ماه‌های اخیر، کارشناسان امنیتی سایبری آمریکا نسبت به افزایش احتمالی تهدیدهای داخلی از سوی مقامات محلی و ایالتی هشدار داده‌اند که ادعاهای نادرست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، درباره به سرقت رفتن انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG