لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

واکنش بایدن به لغو قانون سقط جنین: روزی غم‌انگیز برای دیوان‌عالی و آمریکا است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد از اعلام نصمیم دیوان‌عالی در یک سخنرانی در کاخ سفید شرکت کرد.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ساعتی بعد از اعلام نصمیم دیوان‌عالی در یک سخنرانی در کاخ سفید شرکت کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با انتقاد از تصمیم دیوان‌عالی مبنی بر لغو قانون حق سقط جنین گفت اینک سلامت و زندگی زنان آمریکایی با خطر مواجه است.

آقای بایدن روز جمعه ۳ تیرماه، ساعتی بعد از اعلام تصمیم دیوان‌عالی با اشاره به اینکه این رای آمریکا را «۱۵۰ سال» به عقب بازمی‌گرداند، افزود: «روزی غم‌انگیز برای دیوان و کشور است.»

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر ادامه مبارزه جهت تحقق حقوق باروری زنان افزود هیچ فرمان اجرایی نمی‌تواند حق انتخاب زنان را تضمین کند.

جو بایدن در بخش دیگری از سخنانش از رای‌دهندگان آمریکایی خواست با شرکت در انتخابات ماه نوامبر، قانونگذارانی را به کنگره بفرستند که برای تدوین حقوق سقط جنین به عنوان قانون کشور تلاش کنند.

دیوان عالی آمریکا روز جمعه حکم تاریخی پنجاه سال پیش خود مشهور به «رو در برابر وید» را که بر اساس آن سقط جنین قانونی بود، لغو کرد.

صدور این حکم جدید دیوان‌عالی آمریکا یک پیروزی بزرگ برای فعالان جناح راست محسوب می‌شود. انتظار می‌رود رای روز جمعه دیوان عالی منجر به ممنوعیت سقط جنین در حدود نیمی از ایالت‌های آمریکا شود

پیش از سخنان جو بایدن، قانونگذاران دموکرات به انتقاد از لغو قانون «جو در برابر رید» توسط دیوان عالی ایالات متحده پرداختند درحالیکه جمهوری‌خواهان نسبت به لغو این قانون ابراز خرسندی کردند.

سال ۲۰۱۶ یکبار دیگر حکم تاریخی «رو دربرابر وید» به رای گذاشته شده بود اما در آن زمان چون قضات میانه‌رو و پیشرو در اکثریت بودند، لغو آن رای نیاورده بود. دیوان‌عالی آمریکا ۹ عضو دارد که به پیشنهاد روسای جمهوری آمریکا و با رای سنا انتخاب می‌شوند. دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، سه عضو این دیوان را معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG