لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

جو بایدن: حق زنان برای سقط جنین حقی اساسی است


جو بایدن،‌ رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید که حق زنان برای سقط جنین حقی اساسی است، و از رای‌دهندگان خواست تا در ماه نوامبر کسانی را انتخاب کنند که از حق زنان در سقط جنین حمایت می‌کنند.

نشت بخش‌هایی از پیش‌نویس نظر و تصمیم احتمالی قضات محافظه کار دادگاه عالی آمریکا ، مبنی بر این که این دادگاه ممکن است حکم سال ۱۹۷۳ در مورد قانونی کردن سقط جنین را لغو کنند، واکنش‌های قانونگذاران دموکرات و فعالان برای یافتن راهی برای جلوگیری از ایجاد این تغییر گسترده اجتماعی را به همراه داشت.

جو بایدن روز سه‌شنبه در واکنش به نشت بخش‌هایی این پیش‌نویس افزود که حق سقط جنین قریب به پنجاه سال قانون مدون کشور بوده و اساس انصاف و ثبات قانون ایجاب میکند که چنین قانونی لغو‌ نشود.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، و نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان نیز در بیانیه مشترکی که دوشنبه منتشر کردند نوشتند که در صورت صحت این گزارش، دادگاه عالی با این اقدام بزرگترین تضعیف حقوق نه تنها زنان، بلکه در مورد تمام آمریکاییان در پنجاه سال اخیر را به مرحله اجرا می‌گذارد.

ساموئل الیتو، یکی از قضات دیوان عالی آمریکا در پیش‌نویس ۹۸ صفحه‌ای سند درزشده نوشته تصمیمی که در پرونده "رو علیه وید" در سال ۱۹۷۳ درباره قانونی کردن سقط جنین گرفته شد، «اشتباهی فاحش» خوانده است.

بر اساس حکم صادره مبتنی بر پرونده «رو علیه وید» حق دسترسی نامحدود به سقط‌جنین در سه ماهه نخست بارداری و دسترسی محدود در سه ماهه دوم، برای همه زنان آمریکایی مهیا شده است.

همزمان میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواهان سنا، سه شنبه در واکنشی تند نسبت به درز این پیش‌نویس و لزوم پیگرد قضایی مسببان آن، به موضع‌گیری بایدن ‌و رهبران دموکرات کنگره حمله کرد و این گونه اقدامات را تعرض به استقلال دیوان عالی توصیف کرد.

موضوع حق سقط جنین (پایان دادن به بارداری) همواره از مسائل جنجال برانگیز در جامعه آمریکا بوده است و این مهم در دوران کارزارهای انتخاباتی بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

با وجود این که مصوبه «رو علیه وید» حق سقط جنین را برای زنان آمریکایی تضمین کرده است اما واقعیت این است که این قانون در پی صدور احکام مخالف و ایالتی در بسیاری از نقاط آمریکا به اجرا در نمی‌آید.

XS
SM
MD
LG