لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

دیوان‌عالی آمریکا حق قانونی سقط جنین را بعد از پنجاه سال لغو کرد


تجمع در برابر دیوان عالی ایالات متحده آمریکا همزمان با صدور رای لغو «رو در برابر وید». جمعه ۲۴ ژوئن ٢٠٢٢
تجمع در برابر دیوان عالی ایالات متحده آمریکا همزمان با صدور رای لغو «رو در برابر وید». جمعه ۲۴ ژوئن ٢٠٢٢

دیوان عالی آمریکا روز جمعه حکم تاریخی پنجاه سال پیش خود مشهور به «رو در برابر وید» را که بر اساس آن سقط جنین قانونی بود، لغو کرد.

صدور این حکم جدید دیوان‌عالی آمریکا یک پیروزی بزرگ برای فعالان جناح راست محسوب می‌شود. سال ۲۰۱۶ یکبار دیگر حکم تاریخی «رو دربرابر وید» به رای گذاشته شده بود اما در آن زمان چون قضات میانه‌رو و پیشرو در اکثریت بودند، لغو آن رای نیاورده بود. دیوان‌عالی آمریکا ۹ عضو دارد که به پیشنهاد روسای جمهوری آمریکا و با رای سنا انتخاب می‌شوند. دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، سه عضو این دیوان را معرفی کرد.

رای روز جمعه دیوان عالی امکان بروز دعاوی حقوقی میان ایالت‌ها بر سر اینکه آیا ارائه‌دهندگان و کمک‌کنندگان به زنان خواهان سقط جنین قابل پیگرد قانونی هستند، ایجاد می‌کند. انتظار می‌رود رای روز جمعه دیوان عالی منجر به ممنوعیت سقط جنین در حدود نیمی از ایالت‌های آمریکا شود. همزمان چندین ایالت تحت رهبری دموکرات‌ها که اتخاذ چنین تصمیمی را پیش‌بینی کرده بودند، گام‌هایی را جهت محافظت از دسترسی به سقط جنین برداشته‌اند.

رسانه‌های آمریکا می‌گویند با این حکم، ایالت‌های زیادی در آمریکا، سقط جنین را غیرقانونی خواهند کرد و شاید برخی از ایالت‌ها اجازه سقط جنین در چند هفته اول حاملگی را بدهند.

برخی نظرسنجی‌ها می‌گویند اکثریت مردم آمریکا با حق سقط جنین زنان موافق هستند.

XS
SM
MD
LG