لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

حامیان حق آزادی سقط جنین در آمریکا تظاهرات کردند


حامیان حق آزادی سقط جنین در آمریکا روز شنبه در چندین شهر این کشور تظاهرات کردند. سازمان‌دهندگان می‌گویند در صورتی که قضات محافظه‌کار دیوان عالی ایالات متحده آمریکا حکم ۴۹ سال پیش را که به زنان حق سقط‌ جنین داد لغو کنند، «تابستانی لبریز از خشم» پیش رو‌ خواهد بود.

چند نهاد شناخته شده حامی حقوق زنان، بیش از ۳۰۰ راهپیمایی را تحت عنوان «ممنوع کردن بدن ما» برای روز شنبه در سراسر آمریکا سازماندهی کردند و بیشترین مشارکت در شهرهای نیویورک، واشنگتن دی سی، لس آنجلس و شیکاگو صورت گرفت.

این تظاهرات، واکنشی به افشای پیش‌نویس رأی دوم ماه مه است که نشان می‌دهد اکثریت محافظه‌کار دیوان عالی قصد دارد حکمی را که در سال ۱۹۷۳ صادر شد لغو کند.

حکم نهایی که می‌تواند به ایالت‌ها قدرت ممنوعیت سقط جنین را بدهد در ماه ژوئن صادر خواهد شد. حدود نیمی از ایالت‌های آمریکا می‌توانند بلافاصله پس از صدور حکم، سقط جنین را ممنوع کرده و یا به شدت محدود کنند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به افشای بخش‌هایی از پیش‌نویس رأی دیوان عالی در این مورد گفت که حق سقط جنین قریب به پنجاه سال قانون مدون کشور بوده است و اساس انصاف و ثبات قانون ایجاب میکند که چنین قانونی لغو‌ نشود.

رچل کارمونا، مدیر سازمان «راه‌پیمایی زنان» به خبرگزاری رویترز گفت: «برای زنان این کشور، این تابستانی از خشم خواهد بود. تا زمانی که دولت برای ما کار نکند، تا زمانی که حملات به بدن ما متوقف شود و تا زمانی که حق سقط جنین به قانون تبدیل شود، ما کنترل‌ناپذیر خواهیم بود.»

دموکرات‌ها که در حال حاضر کاخ سفید و کنگره را در اختیار دارند امیدوارند که واکنش منفی به تصمیم دیوان عالی، نامزدهای حزب آنها را در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر به پیروزی برساند.

رأی دهندگان آمریکایی، حق آزادی پایان بارداری ناخواسته را با مسائل دیگری از جمله افزایش قیمت مواد غذایی و بنزین روی دو کفه ترازو قرار خواهند داد و ممکن است در مورد توانایی دموکرات‌ها برای حفاظت از دسترسی زنان به سقط جنین نیز تردید داشته باشند.

XS
SM
MD
LG