لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

اوکراین موشک ضدکشتی هارپون و هویتزر دریافت کرد


تصویری از پرتابگرهای موشک هارپون بر روی کشتی جنگی یواس‌اس کورونادو در پایگاه دریایی چانگی در سنگاپور. ۱۶ اکتبر ٢٠١۶
تصویری از پرتابگرهای موشک هارپون بر روی کشتی جنگی یواس‌اس کورونادو در پایگاه دریایی چانگی در سنگاپور. ۱۶ اکتبر ٢٠١۶

اوکراین نخستین محموله‌های موشک‌های ضدکشتی هارپون از دانمارک و توپ‌های هویتزر خودکششی از ایالات متحده را دریافت کرده است.

اُلکسی رزنیکف، وزیر دفاع اوکراین، روز شنبه ضمن اعلام این خبر در صفحه فیسبوک خود گفت این تسلیحات قدرت تدافعی کشورش در برابر ارتش روسیه را افزایش می‌دهد.

به گفته وی، موشک‌های ضدناو هارپون در کنار موشک‌های نپتون اوکراینی برای دفاع از ساحل این کشور از جمله بندر اودسا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

روسیه به دنبال آغاز تهاجم به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری، با محاصره بنادر اوکراین در دریای سیاه صادرات غله از این کشور را با مشکل مواجه کرده است. ارتش روسیه همچنین با بهره‌گیری از ناوگان خود در دریای سیاه، حملاتی موشکی علیه اوکراین تدارک دیده است.

به گفته وزیر دفاع اوکراین، عرضه موشک‌های هارپون نتیجه همکاری میان چند کشور است و تحویل آنها از دانمارک «با همکاری دوستان بریتانیایی» انجام گرفت.

هارپون یک موشک ضدناو بسیار سریع و قابل استفاده در تمامی شرایط جوی است که با پرواز در ارتفاع کمی نسبت به سطح آب می‌تواند از کمند سامانه‌های پدافندی بگریزد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، دوشنبه گذشته اعلام کرده بود دانمارک پرتابگر و موشک‌های هارپون در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

وزیر دفاع اوکراین همچنین از دریافت طیف وسیعی از تسلیحات سنگین از جمله هویتزرهای خودکشش ام-١٠٩ ساخت آمریکا خبر داد که به ارتش اوکراین این امکان را می‌دهد اهداف را از فواصل دورتر مورد حمله قرار دهند.

ماه گذشته نیز یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرده بود ارتش ایالات متحده شروع به آموزش گروه کوچکی از سربازان اوکراینی برای استفاده از توپخانه‌های هویتزر کرده و این کار در خارج از اوکراین انجام می‌شود.

مسکو می‌گوید نیروهایش را برای انجام «عملیات ویژه» به منظور غیرنظامی کردن اوکراین و زدودن آن از ملی‌گراهای تندرو ضدروسیه به این کشور گسیل کرده است. در مقابل، اوکراین و هم‌پیمانانش آن را بهانه‌ای به منظور اشغالگری ارتش پوتین می‌دانند.

XS
SM
MD
LG