لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۰

بایدن در مورد تهاجم روسیه به اوکراین: در دورانی «تیره و تار» به سر می‌بریم


جو بایدن همراه با سران کشورهای ژاپن، استرالیا و هندوستان در اجلاس چهارگانه توکیو، ژاپن - ۲۴ مه ۲۰۲۲ (۳ خرداد ۱۴۰۱)
جو بایدن همراه با سران کشورهای ژاپن، استرالیا و هندوستان در اجلاس چهارگانه توکیو، ژاپن - ۲۴ مه ۲۰۲۲ (۳ خرداد ۱۴۰۱)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز سه شنبه در نشستی با سران کشورهای ژاپن، استرالیا، و هند از همتایان خود مؤکداً خواست تلاش‌های بیشتری را برای متوقف کردن تهاجم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به خرج دهند.

جو بایدن در این نشست که در شهر توکیو ژاپن برگزار شده بود، گفت: «همه به دلیل جنگ خشونت‌بار روسیه در اوکراین از ورای یک دوره تیره و تار در تاریخ مشترک‌مان می‌گذریم.»

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که این امر تنها یک معضل اروپایی نیست بلکه مسئله‌ای جهانی است.

به نظر می‌رسد طرف سخن آقای بایدن نارندرا مودی، نخست وزیر هند، بوده باشد که بر خلاف دیگر رهبران، حتی تهاجم روسیه را محکوم نکرده و هیچ تحریمی علیه دولت پوتین وضع نکرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس چهارگانه توکیو اظهار داشت که جنگ خشونت‌بار و بی‌دلیل روس‌ها در اوکراین موجب یک فاجعه انسانی شده و غیرنظامیان بی‌گناه را به کام مرگ فرستاده و موجب آوارگی میلیون‌ها نفر در داخل و خارج اوکراین شده است.

این درحالی است که رهبران این چهار کشور در بیانیه نهایی مشترک‌شان با توجه به ماهیت رابطه هند با روسیه، نامی از این کشور به میان نیاورده‌اند.

کاخ سفید از شماری از کشورهای حوزه اقیانوس آرام از جمله ژاپن و سنگاپور و کره جنوبی، بدلیل وضع تحریم‌های سفت و سخت بر روسیه و فراهم ساختن کمک‌های نوع‌دوستانه و نظامی به اوکراین ستایش به عمل آورده است.

در این میان، در حالی که توکیو میزبان اجلاس سران بود، جت‌های جنگنده ژاپنی در واکنش به پرواز جنگنده‌های روس و چینی در نزدیکی حریم هوایی این کشور، به هوا برخاستند.

ژاپن از طریق مجراهای دیپلماتیک نگرانی شدید خود را از این اقدام به روسیه و چین ابلاغ کرد. نوبوئو کیشی، وزیر دفاع ژاپن، اقدام آن دو کشور را حتی تحریک‌آمیزتر از گذشته قلمداد کرد.

توکیو همواره از تعدی و نزدیک شدن جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی ژاپن انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG