لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

اجساد ۲۰۰ نفر در ماریوپل از زیر آوار بیرون آورده شد


ماریوپول، اوکراین
ماریوپول، اوکراین

مقامات اوکراینی روز سه‌شنبه اعلام کردند که در خلال حفاری‌‌ آوارهای یک ساختمان مسکونی آپارتمانی در شهر ماریوپل اجساد ۲۰۰ نفر را در زیرزمین ساختمان پیدا کردند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که انتشار اخبار وحشتناک از این شهر که طی ۳ ماه شاهد برخی از بدترین مصائب تهاجم روسیه به اوکراین بوده است، رو به فزونی است.

نیروهای روسیه روز سه‌شنبه به حملات همه جانبه خود برای محاصره سربازان اوکراینی در شهرهای دوقلوی سیورودونتسک و لیسیچانسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین ادامه دادند، نبردی که می تواند موفقیت یا شکست اهداف اصلی مسکو در این منطقه را تعیین کند.

مسکو در تلاش است دو استان دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را تصرف کند و نیروهای اوکراینی را که هنوز در بخش‌هایی از این منطقه با تجاوز نیروهای روس مقابله می‌کنند، محاصره کند. بخش‌های عمده‌ای از دونباس در کنترل جدایی‌طلب‌های مورد حمایت روسیه است.

اینک با گذشت سه ماه پس از تهاجم روسیه به اوکراین، مقامات دومین شهر بزرگ این کشور یعنی خارکیف، مترو را بازگشایی کردند و از هزاران غیرنظامی که ماه‌ها برای محافظت از خود در برابر بمباران بی‌امان روسیه در آن پناه گرفته بودند خواستند که مترو را تخلیه کنند تا مترو این شهر بتوانند به فعالیت ادامه دهد.

بازگشایی مترو در خارکیف گواه بزرگ‌ترین موفقیت نظامی اوکراین در هفته‌های اخیر است چرا که این به معنی به عقب راندن نیروهای روس تا حد زیادی که با توپخانه نتوانند به شهر خارکیف حمله کنند. اوکراینی‌ها پیشتر نیز همین کار را با نیروهای روس و در ماه مارس در اطراف پایتخت، کی‌یف، انجام دادند.

به نظر می رسد مسکو درگیر جنگی شده است که به طور فزاینده‌ای شبیه به یک جنگ فرسایشی است، بدون آنکه چشم‌انداز پایان آن معلوم باشد. روسیه موفقیت‌های کمی در میدان نبرد داشته و نتوانسته است پیروزی سریعی را رقم بزند و با در کنترل گرفتن اوکراین، دولت دست نشانده مورد نظر خود را به روی کار بیاورد.

روسیه اما بخش‌های قابل توجهی از اراضی اطراف شبه جزیره کریمه را که مسکو هشت سال پیش ضمیمه خود کرده بود، تصرف کرده است. مسکو همچنین توانسته است دسترسی به اوکراین را به طور کامل از سمت دریای آزوف و با گرفتن کنترل کامل بندر مهم ماریوپول، قطع کند. نیروهای اوکراینی سرسختانه از این شهر زیر بمباران بی‌امان نیروهای روس دفاع کردند اما سرانجام مسکو این شهر را تصرف کرد.

در همین حال تسلیحات غربی آرام آرام به اوکراین می‌رسد تا ارتش این کشور را تقویت کند. از جمله این سلاح‌ها توپ‌های هویتزر و پهپادهای آمریکایی، تانک‌های لهستانی و سایر تجهیزات سنگین است که بی‌درنگ به میدان جنگ فرستاده می‌شود.

برآوردها حاکی از آن است که روسیه قصد دارد به ذخایر سوخت اوکراین ضربه بزند و زیرساخت‌های این کشور را در حالی که برای کسب دستاوردهای نظامی تلاش می‌کند، نابود کند.

XS
SM
MD
LG