لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۶

خرید سه میلیارد دلاری ابرثروتمند آمریکایی؛ ایلان ماسک بزرگترین سهام‌دار توئیتر شد


ایلان ماسک
ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیر شرکت «تسلا» و میلیاردر آمریکایی با خرید بیش از ۹ درصد سهام شبکه اجتماعی «توئیتر» به ارزش نزدیک به سه میلیارد دلار کارشناسان اقتصادی را غافلگیر کرد.

به این ترتیب ایلان ماسک در میانه طرح سوالاتی درباره تعهد شبکه‌های اجتماعی به آزادی بیان، با خرید ۷۳.۵ میلیون سهام توئیتر، بزرگت‌ترین سهام‌دار این شرکت شد.

هنوز هدف ایلان ماسک از این خرید غیرمنتظره مشخص نیست ولی او اواخر ماه مارس در حساب کاربری خود در توئیتر که هشتاد میلیون دنبال‌کننده دارد، عدم پایبندی توئیتر به آزادی بیان، و تضعیف دموکراسی توسط این شبکه اجتماعی را زیر سوال برد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، خرید این‌ سهام پیام مشخصی برای توئیتر دارد و هشدار می‌دهد که سهام‌دار غیرفعالی به نام ایلان ماسک می‌تواند به سرعت به یک سهام‌دار فعال تبدیل شود.

ایلان ماسک که از ثروتمندترین افراد جهان است، در ماه نوامبر گذشته گفت که ۱۰ درصد از سهام خود در شرکت ساخت خودروهای برقی تسلا را می‌فروشد. او از آن هنگام حدود ۱۶.۴ میلیارد دلار سهام فروخته است.

ایلان ماسک
ایلان ماسک

پس از ایلان ماسک که حالا صاحب ۹.۲ درصد سهام توئیتر است، گروه آمریکایی «‌ونگارد» با ۸.۷۹ درصد در رده بعدی قرار دارد.

به گفته برخی کارشناسان اقصادی، سرمایه‌گذاری اخیر ایلان ماسک در توئیتر شامل درصد بسیار کمی از دارایی او است و احتمال اینکه او تمامی سهام این شبکه اجتماعی را بخرد نیز وجود دارد.

توئیتر در ماه‌های اخیر با حواشی زیادی همراه بود که در نهایت باعث کناره‌گیری جک دورسی مدیر عامل این شبکه اجتماعی در ماه نوامبر گذشته شد.

سهام توئیتر در ۱۲ ماه گذشته حدود ۳۸ درصد کاهش یافته است و جمعه ۴۷.۱۹ دلار معامله شد.

دوشنبه خبر خرید سهام توئیتر توسط ایلان ماسک باعث افزایش قیمت سهام این شرکت شد و در هنگام نگارش این مطلب به ۴۹.۷۸ دلار رسید.

بهای سهام سایر شبکه‌های اجتماعی مانند «متا» و «اسنپ» نیز در بازار افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG