لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۸

گفتگوی صدای آمریکا با بری روزن و نزار زکا درباره اعتصاب غذا در وین


رابرت مالی (وسط) در وین اتریش با بری روزن (چپ) و نزار زکا دیدار کرد.
رابرت مالی (وسط) در وین اتریش با بری روزن (چپ) و نزار زکا دیدار کرد.

بری روزن، گروگان پیشین سفارت آمریکا در ایران، از روز چهارشنبه ٢٩ دی‌ماه با اقامت در هتل کوبورگ وین محل برگزاری مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهان برای احیای توافق برجام دست به اعتصاب غذا زده است. ابتکار او خیلی زود با استقبال سایر گروگان‌های پیشین در ایران و حتی برخی زندانیان سیاسی روبرو شد. نزار زکا شهروند لبنانی که حدود پنج سال در ایران زندانی بود از واشنگتن به او پیوست و سپس سایر فعالان مدنی اعلام حمایت کردند.

کامبیز توانا از صدای آمریکا با این دو نفر درباره انگیزه‌شان و ادامه اعتصاب گفتگو کرد که در زیر پاسخ های آنها را را می خوانید:

اشاره به کارشکنی در رزرو هتل

نزار زکا: نه من در هتل کوبورگ نیستم. صبح امروز از واشنگتن به وین رسیدم و اعتصاب غذا را شروع کردم. قرار بود در هتل کوبورگ باشم ولی متاسفانه رزرواسیون من را لغو کردند و به من طی پیامی اعلام کردند نمی‌توانند رزرواسیون را اجرا کنند حالا دلیلش هر چه باشد، به هر حال به یک هتل دیگر آمدم و جایی هستم که هیات آمریکایی هم آن‌جا مستقر است.

بری روزن: در خلاصه حرف‌های نزار باید بگویم آن‌ها می‌دانند ما که هستیم.

نزار زکا: چون وقتی وبسایت هتل را چک می‌کنید،‌ می‌توانید اتاق رزرو کنید. هیچ نشانی از این که اتاقی در اختیار نیست یا همه چیز رزور شده دیده نمی‌شود. در نتیجه فقط مشکل‌شان با من بود و نمی‌خواستند من را در آن هتل جا بدهند. شاید کسی آن‌جا نمی‌خواهد من در آن هتل باشم.

بری روزن: ما خبر نداریم این‌ها از کجا می‌آید و دستور چه کسی است.

دیدار با رابرت مالی

نزار زکا: من امروز صبح رسیدم و یک راست مقابل هتل کوبورگ رفته و در اعتراض‌ شرکت کردم. افرادی با حمایت از هشتگ گروگان‌ها را آزاد کنید، آمده بودند. بعد با رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران ملاقات کردم. با خانواده دوتابعیتی‌های ایرانی اتریشی زندانی در ایران دیدار داشتم.

وضع دوتابعیتی‌های زندانی در ایران تکان‌دهنده است

بری روزن:دیشب با دو خانم ایرانی اتریشی که پدر آن‌ها در ایران در اسارت است، در یک برنامه تلویزیونی حاضر شدیم. خیلی تکان‌دهنده بود و هر دو در مورد تلاش‌ها برای آزادی پدرشان خیلی دلشکسته بودند. همین امروز از یکی از همین گروگان‌ها یک پیام گرفتم که گفته بود از کاری که ما می‌کنیم حمایت کرده و گفتند به آن ادامه دهیم.

موضع اروپایی‌ها دردآور است

نزار زکا:باعث تعجب است همان‌طور که گفتید. به ویژه که دولت‌های اروپایی حتی آن‌ها را گروگان صدا نمی‌کنند و این مساله دردآور است. پس باید بیشتر فعالیت و اطلاع‌رسانی کرده و یکی از کارهای ما در سازمان کمک جهانی به گروگان‌ها همین است که اطلاع‌رسانی کنیم که آن را چیزی که هست، اعلام کنیم. این افراد گروگان گرفته شده‌اند و برای دریافت کمک مالی یا امتیازی سیاسی گرفته شده‌اند.

حقوق بشر باید مبنا باشد، نه روابط تجاری

بری روزن:برای من و پس از صحبت با خانواده گروگان‌ها این جا در اتریش، خیلی واضح و مشخص است که دولت اتریش و وزارت خارجه آن هیچ‌کار و تلاشی برای بازگرداندن این گروگان‌ها نمی‌کنند. اگر ایالات متحده طرحی داشته باشد تا به سرعت تمامی گروگان‌ها را بازگرداند، خوب است ولی باید در قالب یک بسته باشد و هر کشوری که گروگانی در ایران دارد و سه کشور اروپایی باید بگویند بله ما همه در یک سو خواهیم بود. مضحک است که ایران یک کشور را علیه کشوری دیگر بازی می‌دهد. شاید اتریشی‌ها فکر کنند روابط تجاری خوبی با ایران دارند و نمی‌خواهند به آن آسیب بزنند ولی خیلی مضحک است. حقوق بشر است که باید اساس دیدگاه آن‌ها باشد و نه روابط تجاری.

بری روزن:به یک شکلی بله ولی از وقتی من به اتریش آمده‌ام، خیلی پوشش‌های مطبوعاتی در اتریش بوده و به موازات آن پوشش خانواده‌های گروگان‌ها در اتریش هم بود. پس از یک نظر ما آگاهی عمومی در اتریش را هم بالا بردیم. من به وزارت خارجه اتریش، هیات فرانسه و هیات آلمانی حاضر در این مذاکرات نامه نوشتم تا بدانند. نمی‌دانم با من حرف می‌زنند یا نه ولی خواهیم دیدچه می‌شود.

به رابرت مالی پیام قاطعی دادیم

نزار زکا: پیام من به مالی پیام قاطعی بود و نمی‌توانیم جزئیات آن را بازگو کنیم ولی می‌توانم بگویم وقتی اتفاقی که برای بری و من روی داده، یک رویداد مشابه در فاصله چهار دهه است ولی دقیقا یک چیز است. یک نظام معاملاتی است و باید سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی را متوقف کرد که دیگر آن را انجام ندهند و نظام معاملاتی گروگان‌گیری را پایان دهیم.

بری روزن: صحبت‌های ما با رابرت مالی محرمانه است ولی می‌توانم بگویم در مورد کاری که باید بشود، کاملا قاطع هستیم. حکومت‌های مسئولیت‌های خودشان را دارند ولی من به عنوان شهروند ایالات متحده و این جهان به حقوق بشر باور دارم و مسئله این است که تمامی‌ گروگان‌ها پیش از هرگونه توافقی باید آزاد شوند و اگر هم توافق شد و باز هم گروگان‌گیری کردند، معامله به طور کامل ملغی شود. ما دیدگاه‌ها و نظراتی داریم که باید عمومی مطرح شود و به گفتن آن ادامه می‌دهیم.

هشتگ #FreeTheHostages زنده نگه دارید

نزار زکا: به نظرم به این راحتی که دیده می‌شود نیست. باور دارم همه تلاش می‌کنند بهترین کار ممکن را بکنند در این مقطع تمرکز شخصی من این است که گروگان‌ها آزاد شوند و بری و اعتصاب غذای او به سلامت به پایان برسد. او ظرف همین چند روز خیلی کار برای گروگان‌ها کرده و مجموعه «کمک جهانی به گروگان‌ها» از بری قدردان است و واژه‌ای که به طور کامل قدردانی ما را نشان دهد، وجود ندارد. هشتگ گروگان‌ها را آزاد کنید (#FreeTheHostages) را زنده نگه دارید.

بری روزن: ایران باید پاسخگو نگه داشته شود. به نظرم این اتفاق روی خواهد داد. درست است که خیلی طول کشیده است و فکر می کنم فشار روی آمریکا و سه کشور اروپایی آن قدر گسترده است که به تدریج یا حتی خیلی زودتر، شماری از سیاست‌ها را عوض کند. من خرسندم که در مقطعی کوتاه کارهای زیادی انجام داده‌ایم و با شما موافقم که نوعی بیداری در ایالات متحده وجود دارد و این فوق‌العاده است ولی ما باید این قضیه را زنده نگه داشته و آن را در حوزه سیاست خارجی به امری دائمی در تمامی جهان و نه فقط ایالات متحده، تبدیل کنیم.

XS
SM
MD
LG