لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

جشنواره فیلم کن برنامه‌های ویژه‌ای را در حمایت از اوکراین برگزار می‌کند


جشنواره فیلم کن در هفتادوپنجمین دوره خود برنامه‌های ویژه‌ای را در حمایت از اوکراین برگزار می‌کند.

بازار فیلم جشنواره کن، که یکی از مهمترین بخش‌های این رویداد هنری است، شنبه ۲۱ مه میزبان «روز اوکراین» خواهد بود تا از صنعت سینمای این کشور جنگ‌زده حمایت کند.

به گزارش «ددلاین»، امسال برگزارکنندگان بازار فیلم، هزینه‌ای برای غرفه ملی اوکراین دریافت نمی‌کنند و در حال رایزنی با کمیسیون اروپا برای تأمین شرایط میزبانی از یک هیأت ۳۵ نفره از فیلم‌سازان و کارشناسان سینمای اوکراین هستند.

به همین مناسبت همایشی با همکاری موسسه اوکراین و با مشارکت حداقل شش تهیه‌کننده برگزار خواهد شد.

به گفته برگزارکنندگان، مجموعه‌ای از آثار در حال تولید اوکراینی که شامل فیلم‌های مستند و سینمایی است، در غرفه اوکراین عرضه می‌شوند، و کنفرانسی نیز درباره چگونگی بازسازی صنعت سینمای این کشور با حضور هنرمندان و کارشناسان ترتیب خواهد یافت.

جشنواره کن، یکشنبه ۲۲ مه ضیافتی را به افتخار سینماگران اوکراینی ترتیب می‌دهد که مهمانان ویژه و شخصیت‌های برجسته‌ای در آن شرکت می‌کنند.

آرشیو
آرشیو

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نمایندگان اوکراینی در ابتدا باید هزینه‌ سفر خود را بپردازند ولی این جشنواره در تلاش است که حداقل بخش‌هایی از هزینه سفر و اقامت آنها را تامین کند.

جشنواره فیلم کن ماه گذشته در اعتراض به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین گفت که پذیرای هیچ هیأتی از روسیه یا هنرمندانی که با مسکو همکاری می‌کنند، نخواهد بود.

با این حال علی‌رغم درخواست آکادمی فیلم اوکراین، جشنواره کن فیلم‌های روسی را تحریم نمی‌کند، زیرا برخی از این آثار توسط سینماگرانی ساخته شده است که به دلیل مخالفت با کرملین با مشکلات زیادی در این کشور مواجه هستند.

این در حالی است که آکادمی فیلم اروپا در حمایت از اوکراین امسال آثار روسی را در جوایز اروپایی خود نمی‌پذیرد.

XS
SM
MD
LG