لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

دعوای حقوقی اصغر فرهادی و آزاده مسیح‌زاده به کجا رسید ؟


در روزهای اخیر اظهارات متفاوتی از سوی آزاده مسیح‌زاده، هنرجوی پیشین اصغر فرهادی، و وکیل این سینماگر نامدار ایرانی درباره نتیجه دادرسی شکایت‌های آنها علیه یکدیگر منتشر شده است.

در این دعوای حقوقی که در ماه‌های گذشته خبرساز شده، آزاده مسیح‌زاده مدعی است که اصغر فرهادی برای ساخت آخرین فیلم خود «قهرمان» از ایده فیلم مستند او با عنوان «دوسر برد، دو سر باخت» استفاده کرده است.

گفته می‌شود که روند رسیدگی به شکایت‌های دو طرف ماجرا در دادسرای فرهنگ و رسانه به مراحل نهایی خود رسیده است.

آزاده مسیح‌زاده به یکی از خبرگزاری‌های داخلی می‌گوید که پس از چند ماه رسیدگی به شکایت او از اصغر فرهادی مبنی بر سرقت هنری در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، بازپرس پرونده با توجه به شواهد و مدارک ارائه شده، وقوع جرم و ارتکاب آن از سوی این سینماگر را تأیید کرده و اقدام به صدور قرار نهایی جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی کرده است.

به گفته آزاده مسیح‌زاده، این حکم پس از تأیید سرپرست دادسرا در تاریخ ۱۴ فروردین به طرفین ابلاغ شده است. آزاده مسیح‌زاده در این گفت‌وگو یادآور می‌شود که شکایت‌های اصغر فرهادی از او نیز در دادسرا رد شده است.

اصغر فرهادی یک‌ بار از آزاده مسیح‌زاده به دلیل افترا و نشر اکاذیب، و بار دیگر به دلیل اینکه گفته بود که این کارگردان تحت فشار روانی و بدون رضایت از او امضا گرفته است، شکایت کرده بود.

مشاور حقوقی آزاده مسیح‌زاده درباره قرار جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی می‌گوید که صدور قرار منع تعقیب به نفع موکلش در شکایت نخست نشر اکاذیب و افترا، علاوه بر تشخیص ناکافی بودن مستندات اصغر فرهادی در این‌ شکایت، به معنای ضمنی قرار جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی در پرونده سرقت هنری است.

اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

روایت وکیل فرهادی

این در حالی است که وکیل اصغر فرهادی، روایت متفاوتی از این ماجرا ارائه می‌دهد.

کاوه راد در حساب کاربری خود در اینستاگرم می‌گوید که سه شکایت علیه اصغر فرهادی ارائه شده بود که دو شکایت از سوی دادسرا رد شده است.

به گفته او، شکایت آزاده مسیح‌زاده در خصوص سهیم شدن در درآمدهای فیلم، و همچنین شکایت زندانی شیرازی که فیلم بر اساس داستان زندگی او شکل گرفته و حالا مدعی است که این اثر به حیثیتش لطمه زده، از سوی بازپرس پذیرفته نشده است.

کاوه راد در ادامه می‌افزاید که در مورد اتهام «نقض حقوق مولف» که به نظر کارشناسان نیز مردود است، بازپرس مربوطه بر خلاف آیین‌نامه دادرسی کیفری و رویه قضایی دادسرای فرهنگ و رسانه که باید پرونده را به هیأت تخصصی فرهنگ و سینما ارجاع کند، شخصا اقدام به صدور قرار نموده است.

به گفته وکیل اصغر فرهادی، قرار صادره به منزله حکم نهایی دادگاه نیست، و بخشی از روند رسیدگی محسوب می‌شود.

او در ادامه می‌افزاید که رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری دو و سپس در دادگاه تجدید نظر مورد رسیدگی مجدد قرار خواهد گرفت که در این مراحل از نظر کارشناسان و اساتید حوزه فرهنگ و هنر استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG