لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

رویترز از سفر «قریب الوقوع» مادورو به ایران خبر داد


نیکلاس مادورو (آرشیو)
نیکلاس مادورو (آرشیو)

رئیس‌جمهوری ونزوئلا می‌گوید که به منظور نهایی کردن توافق‌نامه‌های تازه همکاری با ایران به زودی به تهران خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران طی سال‌های اخیر و در بحبوحه تحریم‌های ایالات متحده به متحد اصلی ونزوئلا در زمینه افزایش تولید نفت تبدیل شده و روابط تهران با کاراکاس از سال گذشته تاکنون بیش از پیش تقویت شده است.

ایران در ازای ارائه تجهیزات مهم و اساسی صنعت نفت به ونزوئلا، از این کشور آمریکای جنوبی نفت خام و مواد اولیه دیگر دریافت کرده است. ایران همچنین در زمینه افزایش تولید نفت ونزوئلا در سال ۲۰۲۱ نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.

نیکلاس مادورو روز یکشنبه در مصاحبه با خبرگزاری «المیادین» گفت که به پیشنهاد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، به زودی برای انجام دیداری به تهران خواهد رفت تا ضمن ملاقات و گفتگوهای رو‌در‌رو، توافقنامه‌های جدیدی امضا و روند همکاری‌ها تسریع شود.

تشدید تحریم‌های ایالات متحده از سال ۲۰۱۹ به این سو بر توانایی ونزوئلا برای فروش نفت خام و واردات سوخت تأثیر گذاشته و کمبود بنزین را در سراسر آن کشور تشدید کرده است.

ایران و ونزوئلا هر دو تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده قرار دارند. ونزوئلا از میعانات گازی ایران برای رقیق‌سازی نفت‌ سنگین خود جهت صادرات استفاده می‌کند. شرکت‌های ملی نفت ایران و ونزوئلا در سال میلادی ۲۰۲۱ یک توافق سوآپ امضا کردند.

اوایل مهر ماه گذشته یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ کتبی به صدای آمریکا در رابطه با تخلیه محموله میعانات گازی ایران در ونزوئلا گفته بود که تحریم‌های فعلی ایالات متحده در ارتباط با ایران و ونزوئلا به قوت خود باقی است و آمریکا به تلاش برای مقابله با فرار از تحریم‌ها ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG