لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

دو سناتور جمهوری‌خواه طرح نیکلاس مادورو برای دستکاری در نظام انتخاباتی ونزوئلا را «نامشروع» خواندند


از راست: سناتور مارکو روبیو و سناتور جیم ریچ
از راست: سناتور مارکو روبیو و سناتور جیم ریچ

سناتورها جیمز ریچ و مارکو روبیو با صدور بیانیه‌ای انتخاب اعضای جدید در شورای انتخاباتی ملی در ونزوئلا را محکوم کردند و گفتند تصمیم‌های رژیم مادورو، مشروعیت ندارد.

در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر شد، این دو سناتور جمهوری‌خواه ایالت‌های آیداهو و فلوریدا گفتند:‌ «اعمال نامشروع رژیم مادورو، مانند اعلان دیروز در مورد یک نهاد جدید انتخاباتی، نباید معتبر شناخته شود. دولت بایدن نباید فریب این طرح را، که فقط چنگ انداختن اقتدارگرایانه مادورو بر مردم ونزوئلا را طولانی‌تر می‌کند، بخورد.»

این بیانیه می‌افزاید: «همه کسانی که به واقع نگران آزادی و رفاه مردم ونزوئلا هستند باید قاطعانه از شرایطی که از سوی دولت مشروع و موقت خوان گوایدو اعلام شده است، حمایت کنند.»

ایالات متحده و بیش از ۶۰ کشور جهان، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته و خواستار کناره‌گیری تشکیلات نیکلاس مادورو از قدرت شده‌اند. هرچند اتحاديه اروپا در بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد خوان گوایدو برای آن‌ها دیگر فقط «مذاكره کننده ویژه» است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد در ۱۲ اسفند ۱۳۹۹، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با خوان گوایدو صحبت کرده و در این گفت‌وگو بر اهمیت بازگشت دموکراسی به ونزوئلا از راه انتخابات منصفانه و آزاد، تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG