لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

ند پرایس: تا زمانی که  ایران به تعهدات هسته‌ای خود بازنگردد  از معافیت از تحریم‌ها بهره‌مند نخواهد شد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به گزارش‌ها پیرامون از سر گرفته شدن لغو برخی تحریم‌های برنامه هسته‌ای ایران توسط آمریکا تاکید کرد تا زمانی که ایران به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای برجام بازنگردد، از معافیت از تحریم‌ها بهره‌مند نخواهد شد.

آقای پرایس شامگاه جمعه در توییتر نوشت: «ما ایران را از تحریم‌ها معاف نکرده و نخواهیم کرد مگر این که ایران به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای برجام بازگردد. ما دقیقا همان کاری را کردیم که دولت قبلی کرد: به شرکای بین‌المللی خود اجازه دادیم به مسئله افزایش ریسک تولید گسترش تسلیحات و امنیت هسته‌ای در ایران بپردازند.


خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۱۵ بهمن در گزارشی اعلام کرده بود دولت جو بایدن با هدف احیای توافق هسته‌ای برجام، لغو برخی تحریم‌های برنامه هسته‌ای ایران را از سر گرفته است.

این گزارش اعلام کرد پیش از بازگشت به وین برای دور نهایی و مشخص شدن سرنوشت مذاکرات، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا برخی از تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را طی فرمانی در روز جمعه لغو کرده است.

بر اساس این گزارش، معافیت از تحریم‌ها تهدید علیه شرکت‌ها و کشورهایی چون روسیه، چین و اروپا که در بخش‌های غیرنظامی فعالیت هسته‌ای ایران حضور داشتند را لغو می‌کند.

به نوشته آسوشیتدپرس این معافیت‌ها برای ترغیب ایران به اجرای تعهدات توافق هسته‌ای برجام است.

به گزارش آسوشیتدپرس وزارت خارجه آمریکا به کنگره اعلام کرده است: «این معافیت با توجه به چنین فعالیت‌هایی، مذاکرات برای انعقاد دوباره توافق‌ هسته‌ای ایران و بازگشت متقابل به آن را تسهیل می‌کند. همچنین طرح آن در خدمت سیاست منع گسترش تسلیحاتی ایالات متحده و منافع امنیت هسته‌ای و اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.»

دولت قبلی ایالات متحده در ماه مه ۲۰۲۰ معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرده بود. مایک پمپئو وزیر خارجه قبلی آمریکا آن زمان گفت: «ایران از فعالیت‌های هسته‌ای خود برای زورگیری استفاده می‌کند.»

آسوشیتدپرس که نسخه‌ای از اعلان وزارت خارجه به کنگره و فرمان امضا شده وزیر خارجه آمریکا را در اختیار دارد می‌گوید این معافیت‌ها، به کشورها و شرکت ها اجازه می‌دهد در بخش برق نیروگاه اتمی بوشهر، تاسیسات آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران همکاری کنند.

اما وزیر امور خارجه ایران روز شنبه از این تصمیم دولت بایدن استقبال کرد، اما آن را ناکافی خواند.

میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز در توییتی نوشت، این تصمیم ایالات متحده حرکتی در جهت درست است و به بازگشت متقابل آمریکا و ایران به توافق ۲۰۱۵ کمک خواهد کرد.

در همین حال شش عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن از او خواستند بر توانمندی موشکی ایران به عنوان «یک تهدید جدی» تمرکز کند.

جو ویلسون، مبتکر تهیه این نامه که رئیس کارگروه امنیت ملی در کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا است، در توئیتی نوشت: احیای معافیت های تحریمی مربوط به فعالیت های هسته ای غیرنظامی رژیم ایران، درها را برای روسیه و چین باز می‌کند تا بدون مجازات با ایران تجارت کنند و به دنبال آن تهران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بیشتر پیش برود.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین فعلا متوقف شده است. وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد طرف‌های مذاکره به «مرحله پایانی» گفتگوها نزدیک می‌شوند و این مرحله نیازمند «تصمیمات سیاسی» است.

دولت جو بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای باز می‌گردد. در مقابل، تهران می‌گوید در صورتی به این تعهدات باز می‌گردد که واشنگتن همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

ایران گفته است که برای بازگشت به توافق هسته‌ای تمامی تحریم‌ها باید برداشته شود.

XS
SM
MD
LG