لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

توقف موقت دور هشتم مذاکرات برجام؛ آمریکا: طرف‌های مذاکره به «مرحله پایانی» گفت‌وگوها نزدیک می‌شوند


مذاکرات احیای برجام. آرشیو
مذاکرات احیای برجام. آرشیو

همزمان با توقف موقت دور هشتم مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد طرف‌های مذاکره به «مرحله پایانی» گفتگوها نزدیک می شوند و این مرحله نیازمند «تصمیمات سیاسی» است.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه هشتم بهمن در کنفرانس خبری تلفنی گفت: «تا این لحظه و در مورد ایران، به مراحل پایانی نزدیک شده‌ایم. ولی رابرت مالی، نماینده ویژه در حال بازگشت از وین به واشنگتن است. روز شنبه مانند تمامی مذاکره‌کنندگان بازمی‌گردد تا در پایتخت مشورت کند. فراتر از آن چیزی در مورد مذاکرات یا جزئیات بیشتر ندارم که اضافه کنم.»

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم ماه جاری میلادی را مقطعی فشرده از گفت وگوها برای بازگشت دوجانبه ایران و آمریکا به برجام توصیف کرد و گفت مرحله فعلی مذاکرات، که وی نیز آن را «پایانی» توصیف کرد، نیازمند «تصمیمات سیاسی» است.

انریکه مورا، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای نیز روز جمعه گفته بود دور هشتم این مذاکرات به طور موقت متوقف شده و هفته آینده از سر گرفته می‌شود.

آقای مورا هشتم بهمن در پیامی در توئیتر گفت: «هشتمین دور مذاکرات که از ۲۷ دسامبر شروع شده، تا الان طولانی‌ترین دور مذاکرات بوده و به طور موقت متوقف می‌شود.»

وی افزود: «شرکت‌کنندگان برای مشورت به پایتخت‌ها بازگشته و هفته آینده بازمی‌گردند. در این مقطع نیاز به تصمیم سیاسی داریم.»

ایران و آمریکا از ماه آوریل گذشته در وین پایتخت اتریش مذاکرات غیرمستقیمی را با هدف بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از تعهدات خود در برجام آغاز کرده‌اند که همچنان در جریان است.

دولت جو بایدن می‌گوید اگر ایران به تعهدات خود در برجام بازگردد، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای باز می‌گردد. در مقابل، تهران می‌گوید در صورتی به این تعهدات باز می‌گردد که واشنگتن همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

مقامات ایالات متحده و بریتانیا در هفته‌های اخیر هشدار داده بودند که مذاکرات هسته‌ای وین کند پیش می‌رود و به گفته وزیر امور خارجه بریتانیا «به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود».

XS
SM
MD
LG