لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

شورای ملی مقاومت ایران: نیروی قدس سپاه، شبه‌نظامیان را در داخل کشور آموزش می‌دهد و به خارج می‌فرستد


جلسه شورای ملی مقاومت
جلسه شورای ملی مقاومت


«شورای ملی مقاومت ایران»، شاخه سیاسی «سازمان مجاهدین خلق» در یک مراسم، اطلاعاتی را درباره ساختار و‌ واحدهای دریایی گروه‌های نیابتی وابسته به نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ارایه داد. این گروه مخالف جمهوری اسلامی می‌گوید نیروی قدس سپاه پاسداران یگان‌های دریایی نیابتی ایجاد کرده و شبه‌نظامیان غیرایرانی را پس از آموزش در زیباکنار، به کشورهای خود می‌فرستد.

در این جلسه که روز چهارشنبه ۱۳ بهمن در شهر واشنگتن برگزار شد، نمایندگان «شورای ملی مقاومت ایران» اعلام کردند تاسیسات و توان نیروی قدس برای انجام اقدامات تروریستی عمدتا در حوزه‌هایی که حوثی‌های یمن فعال هستند، استفاده می‌شود. هدف آنها هدف‌گیری کشتی‌های تجاری به ویژه در باب المندب است.

علیرضا جعفرزاده معاون دفتر نمایندگی «شورای ملی مقاومت ایران» در آمریکا در این نشست، در سخنانی با اشاره به اینکه اطلاعاتی که ارائه می‌شود، توسط مجاهدین خلق جمع آوری شده، گفت افراد واحدهایی که توسط نیروی قدس سپاه پاسداران آموزش داده می‌شوند از کشورهای یمن، سوریه لبنان و کشورهای آفریقایی از جمله سومالی و جیبوتی جذف شده‌اند. او افزود: تاسیساتی که آنها در آن آموزش می‌بینند در زیبا کنار در سواحل خزر و جزایر قشم و فارور در خلیج فارس قرار دارند.

نشست شورای ملی مقاومت
نشست شورای ملی مقاومت

این مقام ارشد شورای ملی مقاومت ایران در پاسخ به سوال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد اینکه «اطلاعات افشاشده توسط این گروه چه پیامی برای منطقه و جهان به همراه دارد»، گفت: این افشاگری نشان می‌دهد که رژیم ایران همچنان تهدید اصلی منطقه و جهان است و در حالیکه هشتاد درصد مردم در ایران زیر خط فقر هستند، بخش قابل توجهی از در آمد کشور را خرج گروه‌های نیابتی می‌کند.

نشست شورای ملی مقاومت
نشست شورای ملی مقاومت

همچنین آقای جعفرزاده در پاسخ به سئوال دیگر که «شورای ملی مقاومت ایران» در این برهه زمانی چه خواسته‌ای از کنگره و کاخ سفید دارد، با اشاره به سخنان شب گذشته باب منندز سناتور ارشد دموکرات و هم حزبی رئیس جمهوری آمریکا که ریاست کمیته روابط خارجی سنا را برعهده دارد، گفت ماهیت حکومت در ایران تروریستی است و نباید با این کشور مذاکره شود.

نشست شورای ملی مقاومت
نشست شورای ملی مقاومت

سنتور منندز روز ۱۲ بهمن در سخنانی از دولت بایدن، که سرگرم مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای برجام است، خواست سیاست جدیدی برای مقابله با برنامه هسته‌ای، موشکی، و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های نیابتی‌اش در پیش بگیرد و مخالفت خود را با مذاکرات احیای برجام اعلام کرد.

هنوز جمهوری اسلامی ایران واکنشی به این جلسه شورای ملی مقاومت ایران نشان نداده است.

شورای ملی مقاومت ایران در گذشته نیز نشست‌هایی درباره سایت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های مخفیانه جمهوری اسلامی برگزار کرده بود. پیشتر و در مهرماه شورای ملی مقاومت در مراسمی در واشنگتن، اطلاعاتی را درباره برنامه‌های پهپادی نیروی قدس و شبکه ساخت و تولید پهپاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران منتشر کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG