لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

آژانس: ایران تولید قطعات سانتریفیوژ را از کرج به اصفهان منتقل کرده است


تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات کرج - آرشیو
تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات کرج - آرشیو

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت ایران تولید سانتریفیوژهای خود را از کرج به اصفهان منتقل کرده است.

به نوشته رویترز، اطلاعیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک ماه پس از پایان اختلاف این نهاد بین‌المللی با ایران بر سر نصب دوباره دوربین‌های نظارتی آژانس در کارگاه قطعات سانتریفیوژ «تسا» در کرج صادر می‌شود.

کارگاه هسته‌ای کرج پیشتر در یک اقدام ظاهرا خرابکارانه آسیب دیده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به آژانس اطلاع داده است که قطعات را به جای کارگاه کرج در شهر اصفهان تولید می‌کند.

این گزارش با اشاره به این که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوربین‌های نظارتی را ۲۴ ژانویه در اصفهان نصب کرده‌اند، می‌گوید که در آن زمان تولید قطعات هنوز آغاز نشده بود.

چندی پیش یک مقام ارشد دولت آمریکا درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته بود که ایران با خروج از برجام اقدام به توسعه برنامه هسته‌ای خود، اعم از فعال‌سازی دستگاه‌های سانتریفیوژ بیشتر و به تبع آن ذخیره بیشتر اورانیوم غنی‌سازی شده، کرده است.

وزیر خارجه آمریکا نیز به تازگی با اشاره به موضوع ایران، بازگشت متقابل به رعایت برجام را «موثرترین راه برای اطمینان یافتن از این که ایران نمی‌تواند یک سلاح هسته‌ای تولید کند» دانست.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به عنوان نهاد نظارتی بر پایه برجام و قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت، بارها به نقض محدودیت‌های پادمانی و برجامی ایران اشاره داشته است.

روسیه که فروشنده تنها رآکتور هسته‌ای به جمهوری اسلامی ایران است، همچنان در برجام است و تهران از روابط نزدیک نظامی نیز با این کشور که چالش‌های اساسی با آمریکا دارد، برخوردار است.

XS
SM
MD
LG