لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

آنتونی بلینکن: بازگشت متقابل به برجام موثرترین راه برای جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای توسط ایران است


کنفرانس خبری مشترک آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و شیخ احمد ناصر المحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در واشنگتن (چهارشنبه ششم بهمن ۱۴۰۰)
کنفرانس خبری مشترک آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و شیخ احمد ناصر المحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در واشنگتن (چهارشنبه ششم بهمن ۱۴۰۰)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، به همراه شیخ احمد ناصر المحمد الصباح، وزیر خارجه کویت، روز چهارشنبه ششم بهمن در واشنگتن در یک کنفرانس خبری حاضر شدند.

آقای بلینکن در آغاز این کنفرانس خبری گفت: «حضور امروز ما تعهد دیگری برای تقویت اتحاد منسجم در منطقه است. ما در عملیات توفان صحرا و آزادسازی کویت شرکت کردیم و کویت کمک بسیار بزرگی برای ما در جریان خروج متحدان افغانستان بود. این نشانه‌ای از سخاوت و تعهد کمک کویت است.»

وی افزود:‌ «ما در مجامع مختلف شاهد تلاش کویت برای حل مسائل از راه دیپلماسی هستیم. از جمله تلاش کویت در جریان مذاکرات برای یمن و همچنین دیگر مسائلی که با هم دنبال می‌کنیم. حتی در مورد تخاصم روسیه به اوکراین صحبت کرده و توافق کردیم این مناقشه نه فقط خطری برای اوکراین و اروپا که برای تمامی جهان است.»

آقای بلینکن تاکید کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند با توسل به زور وارد دیگر کشورها شود و مرزهای آن‌ها را تغییر دهد و در امور آنها دخالت کند.

وی با اشاره به موضوع ایران، از کویت برای حمایت از بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای برجام تشکر کرد و آن توافق را «موثرترین راه برای اطمینان یافتن از این که ایران نمی‌تواند یک سلاح هسته‌ای تولید کند» دانست.

آقای بلینکن همچنین از همکاری تنگاتنگ کویت در زمینه‌های مختلف،‌ از جمله در جلسه کار گروه ایران در شورای همکاری خلیج فارس «که در آن ما در کنار هم و در برابر اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه ایستاده‌ایم.»

وزیر خارجه کویت نیز طیب سخنانی از تلاش‌های دو طرف برای برگزاری پنج دور مذاکرات همکاری راهبردی تشکر کرد و گفت که ایالات متحده همواره امنیت کویت و منطقه را در اولویت قرار داده و این برای همکاری‌های دو جانبه بسیار مهم و ارزشمند است.

XS
SM
MD
LG