لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

ایران می‌گوید «بررسی فنی و امنیتی» دوربین‌های آژانس را آغاز کرده است


تاسیسات کرج - آرشیو
تاسیسات کرج - آرشیو

ایران می‌گوید که بررسی‌های «فنی و امنیتی» دوربین‌هایی که آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌خواهد در تاسیسات هسته‌‌‌ای کرج نصب کند، آغاز شده است. به نوشته رسانه‌های ایران، این موضوع را سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی، روز یکشنبه اعلام کرد.

ایران و آژانس هفته ‌پیش برای نصب دوربین‌ها در تاسیسات کرج و سرویس ‌دهی به آنها از سوی بازرسان آژانس، به توافق رسیدند.

ایران اعلام کرد اقدامش در اجازه به آژانس برای نصب دوربین‌ها «داوطلبانه» بوده و «این تصمیم را تحت فشار نگرفته است.» این در حالی است که یک روز قبل از اعلام توافق با آژانس، اعضای شورای امنیت در نشستی در سازمان ملل درباره جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای به ایران هشدار جدی دادند.

کمالوندی در عین حال تاکید کرد که جمهوری اسلامی هیچ اطلاعاتی را در اختیار آژانس قرار نخواهد داد و این امر منوط به لغو تمام تحریم‌ها و اجازه مجلس ایران است. به گفته وی، «همه نظارت‌های فراپادمانی متوقف شده است.»

تاسیسات مربوط به تولید قطعات سانتریفیوژ در کرج پیشتر در یک حمله ظاهرا خرابکارانه به طوری آسیب دید که به گفته ایران، یکی از دوربین‌های آژانس که برای نظارت بر فعالیت‌ها در آنجا نصب شده بود، از بین رفت. ایران اطلاعات آن دوربین را به آژانس تحویل نداده است. رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، روز جمعه ۲۶ آذر در یک کنفرانس خبری، ناپدید شدن تصاویر را «عجیب» خواند.

عدم اجازه دسترسی به تاسیسات کرج یکی از موارد مورد اختلاف ایران و آژانس بوده و باعث افزایش نگرانی کشور‌های غربی نسبت به ابعاد فعالیت‌های هسته‌ای در ایران شد. آژانس پیشتر گفته بود که این اقدامات تهران تصویر نظارتی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مبهم کرده است.

شماری از تاسیسات ایران، از جمله تاسیسات کرج و نطنز، هدف حملات مشکوک قرار گرفته‌اند.

توافق اخیر ایران و آژانس در شرایطی صورت گرفت که کشورهای غربی مذاکره کننده با ایران برای احیای توافق برجام، نسبت به روند گفت‌وگوها با ایران ابراز ناخرسندی عمیق کردند.

XS
SM
MD
LG