لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

اوباما: قتل خلبان اردنی موید لزوم مقابله با داعش است


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در واکنش به انتشار تصاویر قتل یک خلبان اردنی توسط گروه داعش، گفت اگر این تصاویر صحت داشته باشند، یک بار دیگر وحشی‌گری و بربریت این گروه خشن را نشان می‌دهد و تاکیدی است دوباره بر لزوم مقابله و نابودی این گروه افراطی.

پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) روز سه‌شنبه تصاویر ویدئویی را در اینترنت منتشر کردند که نشان می داد خلبان اردنی گروگان آنها زنده در آتش سوزانده‌ می‌شود.

این تصاویر، مردی را در یک قفس سیاه رنگ در حال سوختن است نشان می دهد. این گروه ادعا کرده که وی معاذ الکساسبه، خلبان اردنی است که در اسارت داعش بوده است. شبکه‌های خبری به دلیل خشونت بیش از حد، از پخش این تصاویر خودداری کرده‌اند.

آقای اوباما سپس در بیانیه‌ای در همین زمینه، گفت به نمایندگی از مردم آمریکا، به خانواده و نزدیگان آقای معاذ الکساسبه، به مردان و زنان نیروهای مسلح اردن، به ملک عبدالله دوم پادشاه اردن و همه مردم آن کشور از صمیم قلب تسلیت می‌گویم. او برای همیشه نماد شجاعت فرزندان راستین اردن خواهد بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه افزود، ستوان الکساسبه، به همراه سایر هموطنانش، و نیز اعضای عرب و دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش، در صف اول تلاش‌ها برای تضعیف تهدیدهای ناشی از گروه داعش و شکست آن گروه افراطی بود.

آقای اوباما در ادامه با تاکید بر این که همه ما باید برای رفع این شر با یکدیگر متحد بمانیم، گفت نیروهای ائتلاف بین المللی، امروز به خاطر همه آنهایی که از رفتار غیرانسانی داعش آسیب دیده‌اند، علیه آن گروه افراطی مبارزه می‌کند.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای با اشاره به قتل بی‌رحمانه معاذ الکساسبه توسط گروه داعش، گفت قتل یک میهن‌پرست و یک مسلمان متعهد، به عنوان آخرین قربانی گروه داعش، شیطان‌صفتی این دشمن مشترک را به همه ما یاد‌آوری می‌کند.

آقای کری در ادامه با اشاره به شجاعت و فداکاری‌های نیروهای نظامی کشورهای عرب عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش، گفت ما اجازه نخواهیم داد که بلای داعش دامن دیگر کشورها را هم بگیرد و مرگ ستوان الکساسبی و دیگر قربانیان این گروه افراطی فراموش شود.

ایالات متحده خود از نخستین کشورهایی بود که در برابر خواسته‌های پیکارجویان افراطی داعش برای آزادی جیمز فولی، استوین ساتلوف و پیتر کسینگ – سه شهروند آمریکایی که به گروگان آن گروه افراطی در آمده بودند – کوتاه نیامد و در نهایت داعش آنها را به قتل رساند.

قتل فجیع گروگان‌های آمریکایی، و بریتانیایی در تابستان گذشته، خللی در عزم واشنگتن و همپیمانان آن را در راه مبارزه، مهار و در نهایت شکست داعش ایجاد نکرد و آمریکا با شکل دادن و رهبری یک ائتلاف بین‌المللی، حملات هوایی علیه مواضع آن گروه افراطی در بخش‌هایی از عراق و سوریه را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG