لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

اصرار امان بر تضمین سلامت خلبان اردنی توسط داعش


اصرار امان بر تضمین سلامت خلبان اردنی توسط داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

اردن اعلام کرد تنها در صورتی به مذاکره با گروه داعش برای مبادله زن تروریست عراقی و خلبان اسیر آن کشور در دست داعش ادامه می‌دهد، که داعش سلامت خلبان اردنی را ثابت کند.

سخنگوی دولت اردن روز دوشنبه بدون اشاره به جزئیات روند مذاکره با داعش برای مبادله زن تروریست عراقی با خلبان آن کشور که در اسارت این گروه است گفت که ادامه مذاکره تنها زمانی ممکن است که امان از زنده بودن خلبان اسیر، اطمینان حاصل کند.

داعش هفته گذشته در نوار صوتی که گفته می‌شد صدای کنجی گوتو خبرنگار ژاپنی بود، برای مبادله معاذ ال کساسبه، خلبان اردنی با زن تروریست عراقی که در اردن زندانی است، اعلام آمادگی کرده بود.

دولت اردن با مبادله زن تروریست عراقی با کساسبه موافقت کرد، به شرط آن که داعش سلامت وی را ثابت کند. اما داعش دو روز بعد نه تنها اقدام به مبادله اسیر اردنی با زن تروریست زندانی نکرد، بلکه ویدئویی را منتشر کرد که گفته می‌شود گردن زدن گوتو در آن دیده شده است.

محمد ال مومنی سخنگوی دولت اردن روز دوشنبه گفت، داعش هیچ گامی برای اثبات سلامت خلبان اردنی بر نداشته است.

او گفت «ما بار دیگر بر تقاضایمان برای اثبات زنده بودن معاذ ال کساسبه خلبان کشورمان تاکید می‌کنیم. در صورت حصول اطمینان، آن وقت می‌توانیم درباره گام‌های بعدی صحبت کنیم. ما و سازمان‌های امنیتی اردن شبانه روز این موضوع را پیگیری می‌کنیم».

در پی سقوط جنگنده اف شانزده نیروی هوایی اردن در نزدیکی رقه در سوریه، معاذ ال کساسبه، خلبان این هواپیما اسیر داعش شد. ساجد الریشاوی، که داعش خواهان آزادی وی شده است، وابستگی خانوادگی با اعضای شاخه القاعده در عراق دارد. او به اتهام شرکت در توطئه بمبگذاری انتحاری در هتلی در اردن در سال ۲۰۰۵، به اعدام محکوم شده است.

به دنبال کشته شدن کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی توسط داعش، پرزیدنت اوباما در بیانیه‌ای که در همدردی با مردم ژاپن و خانواده گوتو منتشر کرد، گفت که او زندگی خود را برای تهیه گزارش از ظلمی که به مردم سوریه رفته است، صرف کرد.

XS
SM
MD
LG