لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

شینزو آبه: دولت ژاپن در برابر تروریست ها تسلیم نخواهد شد


ژاپن: در برابر تروریست‌ها تسلیم نمی‌شويم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، بریدن سر یکی از گروگان های ژاپنی بدست پیکارجویان «دولت اسلامی» را عملی انزجار آور و شنیع دانست و گفت دولت ژاپن در برابر تروریست ها تسلیم نخواهد شد.

روز شنبه ویدیویی در اینترنت منتشر شد که از بریده شدن سر یکی از دو گروگان ژاپنی توسط پیکارجویان داعش حکایت دارد.

انتشار ویدیوی تکان دهنده ی بریده شدن سر هارونا یوکاوا، گروگان ژاپنی، موجی از اندوه، خشم، و نفرت را در ژاپن و سایر کشورها به دنبال آورد.

هارونا یوکاوای، گردشگر ۴۲ ساله، سال گذشته در سوریه به گروگان گرفته شده بود. شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، روز یکشنبه ضمن تقبیح این عمل، خواهان آزادی سریع گروگان دیگر آن کشور کنجی گوتو شد. کنجی گوتو خبرنگار آزاد رسانه های ژاپن است.

نخست وزیر ژاپن گفت: «ما در حال بررسی اصالت ویدیو هستیم و متاسفانه به نظر می رسد که واقعی است. من حیرت زده هستم و وقتی فکر خانواده او را می کنم، هیچ چیزی ندارم که بگویم.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز از هند، در یک پیام تلفنی با آقای آبه با او و مردم ژاپن ابراز همدردی کرد. تونی آبوت نخست وزیر استرالیا نیز عمل داعش را غیر قابل قبول دانست و محکوم کرد. تونی آبوت گفت: «این یک قساوت مطلق است. حتی تصور آنچه در حال حاضر بر خانواده او و سایر گروگان ها و همچنین مردم ژاپن می گذرد، دشوار است.»

از سوی دیگر فومیو کی شیدا، وزیر خارجه ژاپن که در جستجوی راهی برای آزادی گروگان ها بوده است، گفت ژاپن با قدرت تمام این موضوع را پیگیری می کند.

در ویدیوی منتشر شده که به سرعت از فضاهای مجازی برداشته شد، گروگان دیگر کنجی گوتو در حالی که یک تی شرت نارنجی به تن دارد، به زبان انگلیسی می گوید گروگان گیران سر هارونا یوکاوا را بریده اند. مادر گوتو می گوید چهره پسرش او را بسیار غمزده و نگران کرده است. جونکو ایشی دوآ، مادر گروگان ژاپنی گفت: «او به شدت از آنچه قرار است بر سرش بیاید، وحشت زده است. من فکر نمی کنم جایی برای خوش بینی وجود داشته باشد، و به نظر می رسد اوضاع به همین منوال باقی می ماند.»

از سوی دیگر، در ژاپن، گروهی از مردم در اعتراض به عملکرد شینزو آبه در حل بحران گروگان ها جلوی دفتر نخست وزیری گرد آمده و تظاهرات کردند. آنها از مقام های ژاپن می خواهند تمرکزشان را بر آزاد کردن کنجی گوتو گروگان دیگر بگذارند.

داعش برای مبادله ی این گروگان ژاپنی‌با یک زن پیکارجوی عراقی که در اردن زندانی است، اعلام آمادگی کرده است. در پی این اعلام شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن تماس گرفته است، اما از محتوای مکالمه آنها خبری در دست نیست.

XS
SM
MD
LG