لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

داعش ویدئوی گردن زدن گروگان ژاپنی دوم را هم منتشر کرد


شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) با انتشار ویدئویی ادعا کردند دومین گروگان ژاپنی خود را نیز گردن زنده‌اند.

دولت ژاپن اعلام کرد که مشغول بررسی ویدئویی است که نشان می‌دهد شبه نظامیان داعش، کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی را گردن زده‌اند.

گروه داعش پیش از این ویدئویی منتشر کرده بود که در آن، کنجی گوتو، یکی از گروگانهای ژاپنی، در حالی دیده می‌شود که عکس‌های گروگان دیگر، هارونا یوکاوا، را که به نظر می رسد گردن زده شده است، در دست دارد.

داعش ابتدا با انتشار ویدئویی از این دو گروگان ژاپنی، با تعیین مهلتی ۷۲ ساعته برای آزادی آنها از دولت ژاپن ۲۰۰ میلیون دلار درخواست کرده بود. دولت ژاپن این درخواست را رد کرده و اعلام کرد که تسلیم تروریست‌ها نخواهد شد.

با پایان یافتن مهلت ۷۲ ساعته، داعش ویدئویی مربوط به گردن زدن گروگان اول را منتشر کرد و در آن، مستقیما شینزو آبه نخست وزیر ژاپن را خطاب قرار داد و او را مسئول مرگ یوکاوا اعلام کرد. پیکارجویان در آن ویدئو اعلام کردند که دیگر پول نمی‌خواهند و به جای آن درخواست دارند ساجده ریشاوی، زنی که قصد داشت به یک حمله انتحاری دست بزند و اینک در اردن زندانی است، آزاد شود.

با وجود این، وزیر امور خارجه ژاپن جمعه شب اعلام کرد که مذاکرات با گروه دولت اسلامی در کوشش برای نجات یک روزنامه نگار ژاپنی و یک خلبان ارتش اردن که با سقوط هواپیمایش به اسارت داعش درآمده بود، ظاهرا با بن بست روبرو شده است.

پیکارجویان داعش تهدید کرده بودند اگر تا غروب پنجشنبه ساجده ریشاوی ، آزاد نشود خلبان را خواهند کشت. ساجده به جرم شرکت در انفجار بمب در هتلی در امان در ۲۰۰۵ به مرگ محکوم شده و زندانی است.

اردن گفته است زن عراقی را فقط در صورتی آزاد خواهد کرد که ثابت شود خلبان، که جت او ماه پیش در سوریه سقوط کرد، زنده است. اردن می گوید شواهدی از زندانبانان او دریافت نکرده است.

همسر خبرنگار ژاپنی، روز پنجشنبه از توکیو و امان درخواست کرد شوهرش را نجات دهند. روز جمعه مردم در ژاپن و اردن به خیابان ها ریختند و خواهان بازگشت گروگان ها شدند.

XS
SM
MD
LG