لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

داعش به توکیو برای آزادی گروگان ژاپنی ۲۴ ساعت مهلت داد


عبور مردی از مقابل صفحه تلویزیونی که تصویر کنجی کوتو را نشان می دهد. توکیو، پایتخت ژاپن، ۵ بهمن ۱۳۹۳
عبور مردی از مقابل صفحه تلویزیونی که تصویر کنجی کوتو را نشان می دهد. توکیو، پایتخت ژاپن، ۵ بهمن ۱۳۹۳

معاون وزارت امور خارجه ژاپن می‌گوید توکیو شبانه روز برای کسب آزادی یک شهروند دیگر ژاپنی که توسط گروه موسوم به دولت اسلامی به گروگان گرفته شده است، در تلاش است. در همین حال، داعش در یک پیام اینترنتی هشدار داد این مرد ژاپنی و نیز یک خلبان اردنی تنها کمتر از ۲۴ ساعت فرصت دارند.

یاسوهید ناکایاما که به اردن رفته است، روز سه‌شنبه در امان به خبرنگاران گفت مذاکره کنندگان ژاپنی تا زمانی که کنجی کوتو روزنامه نگار به گروگان گرفته شده ژاپنی آزاد نشود، آرام نخواهند گرفت. او همچنین ابراز امیدواری کرد که آقای کوتو و یک خلبان اردنی که پیکارجویان افراطی آنها را به اسارت گرفته‌اند، به خانه‌هایشان باز گردند.

با این حال، معاون وزارت امور خارجه ژاپن از ارائه جزئیات اقداماتی که برای آزادی گروگان‌ها در جریان است، خودداری کرد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) آزادی یک مظنون بمب‌گذار انتحاری که در اردن زندانی است را در ازای رهایی این گروگان‌ها درخواست کرده است.

روز یکشنبه، نخست وزیر ژاپن گردن زدن یک گروگان دیگر ژاپنی توسط داعش را به شدت محکوم کرد و در یک گفتگوی رادیویی، با بیان این که ژاپن تسلیم تروریسم نخواهد شد، خواستار آزادی فوری کنجی گوتو شد.

با این حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه داعش در پیامی که بعد از ظهر سه‌شنبه در اینترنت منتشر شد، بار دیگر خواهان آزادی یک زن عراقی به نام ساجده الریشاوی شد که به جرم مشارکت در یک حمله تروریستی در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴ خورشیدی) در اردن به مرگ محکوم شده است.

در این پیام همچنین به یک خلبان اردنی که در اسارت پیکارجویان داعش بسر می‌برد نیز اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG