لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

درخواست پدر خلبان اردنی از داعش: با پسرم مانند مهمان رفتار کنید


معاذ الکساسبه اندکی پس از افتادن به دست نیروهای داعش
معاذ الکساسبه اندکی پس از افتادن به دست نیروهای داعش

پدر خلبان اردنی که به دست پیکارجویان داعش در سوریه افتاده از این گروه خواست او را به سلامت بازپس دهند.

پدر خلبان معاذ الکساسبه، روز پنج شنبه در مصاحبه با تلویزیون رویترز از این گروه اسلام گرای افراطی درخواست کرد با پسر ۲۶ ساله اش همچون «مهمان» و نه یک گروگان رفتار کنند زیرا «ما همه مسلمانیم». او گفت: «من اورا زندانی نمی خوانم. من اورا مهمان برادران مان در سوریه، مهمان دولت اسلامی می دانم.»

صافی الکساسبه گفت: «این پیام را به برادران بزرگوارم در دولت اسلامی سوریه می فرستم. از ایشان تقاضا دارم با پسرم خلبان معاذ با عطوفت یک میزبان رفتار کنند. آنها بزرگوارند. از آنان درخواست دارم با پسرم با گذشت رفتار کنند. از خدا می خواهم قلب آنان را با عشق پرکند و از خدا می خواهم که او را به خانواده، همسر و مادرش بازگرداند».

در همین حال به نوشته نیویورک تایمز در گزارشی از بیروت، دولت اردن روز پنج‌شنبه پیکارجویان داعش را تهدید کرد که اگر به خلبان نیروی هوایی اردن آسیبی برسد با «عواقب وخیمی» روبرو خواهند شد.

این هشدار پس از درخواست پدر و خانواده خلبان معاذ الکساسبه از داعش برای خوش رفتاری با او اعلام شد. هنوز هیچ خبری از این خلبان پس از سقوط هواپیمایش در روز چهار شنیه به دست نیامده است. داعش و حامیانش در همان زمان عکس هایی از این خلبان بر اینترنت گذاشتند که او را با لباس زیر و دهان خون آلود نشان می دهد که توسط مردان مسلح به پیش رانده می شود.

این هواپیما اولین هواپیمای نیروهای ائتلاف علیه داعش است که سقوط می کند، و خلبان آن نیز اولین اسیر جنگی در این نبرد است.

به نوشته العربیه، روز چهارشنبه اردن اسارت خلبان جنگنده اف ۱۶ را تایید کرد. جنگنده اف ۱۶ با هدایت این خلبان در جریان عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا با داعش در نزدیکی استحکامات شورشیان در رقه در شمال سوریه سقوط کرد.

اردن یکی از چند کشور منطقه است که در نبرد هوایی با داعش همکاری می کند. سوای اردن کشورهای عربستان سعودی، قطر، بحرین، و امارات متحد عربی نیز در ائتلاف به رهبری آمریکا همکاری می کنند. به گزارش نیویورک تایمز از آنجا که اردن همواره به صورتی کلی از همکاری خود با ائتلاف سخن گفته و نقش خود را در این عملیات، از بیم انتقام جویی داعش و برانگیختن حامیان داخلی تکفیری ها، آشکار نکرده است، از سقوط این هواپیما یکه خورده است.

هنوز معلوم نیست که هواپیما براثر مشکل فنی سقوط کرده یا هدف تیراندازی قرار گرفته است. آمریکا سقوط جت را تایید کرده اما آن را کار پیکارجویان داعش ندانسته است.

به نوشته العربیه محمد المومنی سخنگوی دولت اردن گفته است «خلبان در حال سقوط هواپیما خود را به بیرون پرتاب کرد و درپی آن به اسارت گرفته شد.» در همین حال فرماندهی نیروهای مسلح اردن نیز تاکید کرده است که جنگنده متعلق به نیروی هوایی اردن بر فراز شهر رقه در شمال سوریه سرنگون شده است. در این بیانیه آمده است جت اف ۱۶ در عملیات ائتلاف بین المللی علیه داعش شرکت داشته است و خلبان آن به گروگان این گروه درآمده است.

XS
SM
MD
LG