لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

توکیو از بکارگیری تمام امکانات برای آزادی دو گروگان ژاپنی داعش خبر داد


شینزو آبه در گفت و گو با خبرنگاران
شینزو آبه در گفت و گو با خبرنگاران

نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه تاکید کرد که دولت او برای آزاد کردن دو شهروند ژاپنی که توسط گروه موسوم به دولت اسلامی به گروگان گرفته شده‌اند، ازهیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، و گفت با این حال هرگز تسلیم تروریسم نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شینزو آبه، که اندکی زودتر از زمان مقرر از سفر شش روزه خود به خاورمیانه به توکیو بازگشت، گفت «ما برای آزادی این دو نفر تمام تلاش خود را بکار خواهیم برد و از تمام مسیرهای دیپلماتیک استفاده خواهیم کرد.»

آقای آبه همچنین افزود با سران برخی کشورها در منطقه رایزنی خواهد کرد.

روز چهارشنبه یک کاروان حامل معاون وزیر امور خارجه ژاپن، سفارت آن کشور در امان پایتخت اردن را به سوی مکانی نامعلوم ترک کرد. به گزارش خبرگزاری اردنی پترا، ملک عبداله پادشاه اردن بعدا با او ملاقات کرد.

گروه افراطی داعش در ویدیوئی که روز سه‌شنبه منتشر کرد، از توکیو مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار در ازای آزادی دو گروگان ژاپنی باج خواست و ۷۲ ساعت برای پرداخت آن مهلت داد.

نخست وزیر آبه و دیگر مقامات ژاپنی، بطور مستقیم نگفته‌اند آیا این مبلغ را برای آزادی گروگان‌ها، که یک خبرنگار آزاد ۴۷ ساله و موسس ۴۲ ساله یک شرکت امنیتی خصوصی هستند، خواد پرداخت یا خیر.

سخنگوی دولت ژاپن با تائید بر این نکته که تهدید داعش «واقعی» است، گفت «هدف ژاپن بر خلاف ادعای گروه دولت اسلامی کشتن مسلمانان نیست،» و از کسانی که این دو ژاپنی را ربوده‌اند خواست آنها را فورا آزاد کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس گزینه‌های آقای آبه محدود است، از جمله این که به درخواست داعش گردن نهد و باج را بپردازد، یا آن که از متحدی مانند آمریکا بخواهد به عملیات خطرناک نجات در داخل سوریه دست بزند.

XS
SM
MD
LG