لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

درخواست امان از داعش برای تضمین سلامت خلبان اردنی


درخواست امان از داعش برای تضمین سلامت خلبان اردنی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

اردن می گوید با مبادله یک زن تروریست زندانی با معاذ ال کساسبه، خلبان نیروی هوایی این کشور که در اسارت داعش است، موافق است اما ابتدا باید از زنده بودن خلبان خود مطمئن شود.

محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن روز پنجشنبه گفت: «ما می خواهیم تاکید کنیم که دولت اردن با مبادله معاذ ال کساسبه، با ساجده ال ریشاوی موافق است اما باید همچنین تاکید کنیم که می خواهیم زنده بودن خلبانمان ثابت شود، اما هنوز هیچ اثری از آن دیده نشده است.»

ساجده ال ریشاوی در حمله تروریستی ناکام در سال ۲۰۰۵ در اردن دخالت داشت. او پس از بازداشت اعتراف کرده بود که قصد حمله انتحاری در هتلی در امان را داشت اما موفق به انفجار جلیقه انفجاری خود نشده بود. به گفته مقام های اردنی در حمله انتحاری همسر الریشاوی در آن هتل ۳۸ تن کشته شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی از طریق پیامی، که گفته می‌شود با صدای یک روزنامه نگار ژاپنی گروگان آن گروه افراطی است، تهدید کرده است در صورتی که ریشاوی تا غروب پنحشنبه آزاد نشود، خلبان اردنی که در اسارت آنها است کشته خواهد شد.

در این پیام که به زبان انگلیسی است و چهارشنبه شب منتشر شد، مردی که خود را گوتو معرفی می‌کند، می‌گوید در صورتی که مقامات اردنی ساجده الریشاوی را تا پایان روز پنجشنبه بیست و نهم ژانویه (نهم بهمن ماه) به وقت موصل آزاد نکنند و به مرز ترکیه نیاورند، معاذ ال کساسبه، خلبان اردنی، کشته خواهد شد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفته است توکیو در حال بررسی و تحلیل این پیام است و از طریق یاسوهید ناکایاما، معاون وزارت خارجه و با همکاری و هماهنگی نزدیک با دولت اردن، به تلاش برای آزادی گروگان ژاپنی ادامه خواهد داد. یاسوهاید ناکایاما روز پنجشنبه از همکاری نزدیک دو کشور برای آزادی اسیر ژاپنی خبر داد.

در همین حال، مادر کنجی گوتو گفته است که اطمنیان دارد دولت ژاپن از هیچ کوششی برای آزادی فرزند او فروگذار نخواهد کرد.

گفته می‌شود آقای گوتو سال گذشته در جریان تلاش برای آزادی هارونا یوکاوا، یک گروگان دیگر ژاپنی، به اسارت داعش در آمد. آقای یوکاوا هفته گذشته توسط پیکارجویان داعش گردن زده شد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ها، تاکایا کازومی، یک خبرنگار دیگر ژاپنی که برای تهیه گزارش از تبادل خلبان اردنی با زندانی تروریست به منطقه اعزام شده بود، در یک سانحه رانندگی کشته شده است.

XS
SM
MD
LG