لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

تصمیم ناتو برای اعزام واحدهای نظامی به شش کشور اروپای شرقی


İskoçya Edinburgh.
İskoçya Edinburgh.

در حالی درگیری‌ها بین نیروهای دولتی اوکراین و جدایی‌طلبان در مناطق شرقی کشور ادامه دارد، دبیر کل ناتو روز جمعه اعلام کرد این سازمان واحدهای نظامی کوچکی به شش کشور اروپای شرقی اعزام خواهند کرد.

ینس استولتنبرگ هدف از این تصمیم را کمک به هماهنگی فعالیت‌های یک نیروی تکاور، که در پاسخ به اقدامات روسیه در اوکراین تشکیل می‌شود، عنوان کرد و گفت واحدهای نظامی کوچک در استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، بلغارستان و رومانی مستقر خواهند شد.

دبیر کل ناتو در گفتگو با خبرنگاران در مقر این سازمان در بروکسل گفت وزیران دفاع ۲۸ کشور عضو ناتو روز پنجم فوریه (۱۶ بهمن ماه) در باره جزئیات این نیرو، که قادر خواهد بود به سرعت به هر بحرانی در نقاط بحرانی واکنش نشان دهد، گفتگو خواهند کرد.

آقای استولتنبرگ همچنین گفت کشورهایی که مسئول تامین این چند هزار سرباز هستتد، در هفته آینده مشخص خواهند شد.

در این میان، مذاکرات صلح که قرار بود روز جمعه در مینسک پایتحت بلاروس برگزار شود لغو شد. دو هیات از نمایندگان جدایی‌خواهان با اعلام این که مذاکرات لغو شده است، گفتند به مسکو باز خواهند گشت.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به تشدید درگیری‌ها در شرق کشور خواستار برپایی دور جدید مذاکرات شده بود.

هفته گذشته شورشیان اعلام کردند به تهاجم جدیدی دست می‌زنند و توافق آتش بس را که در ماه سپتامبر گذشته امضا شد، دیگر به رسمیت نمی‌شناسند.

سخنگوی دولت خودخوانده دونتسک روز جمعه گفت پنج تن که در خارج از یک مرکز فرهنگی در آن شهر شرقی اوکراین در انتظار دریافت کمک بودند، هدف گلوله توپ قرار گرفتند و کشته شدند. دو تن نیز در برخورد گلوله‌ای به یک تراموا در ناحیه دیگری از شهر جان سپردند.

مقامات دونتسک نیروهای دولتی اوکراین را مسئول این حملات دانستند. با این حال شورای امنیت و دفاع ملی اوکراین گفت گلوله‌باران از ناحیه تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب انجام شده است.

XS
SM
MD
LG